Ухвалений Верховною Радою і підписаний президентом Петром Порошенком Закон «Про валюту і валютні операції», який лібералізує обіг валюти, набере чинності 7 лютого 2019 року.
Як випливає з тексту закону, оприлюдненого на сайті парламенту, в рамках нових правил банки зможуть проводити валютні операції без додаткових ліцензій, бізнес - отримувати кредити у нерезидентів без їх реєстрації, а громадяни - інвестувати кошти за кордон без індивідуальних ліцензій НБУ.
Також закон скасовує встановлений для бізнесу максимальний термін розрахунків за експортно-імпортними контрактами в межах 180 днів і санкції за порушення у вигляді штрафу в розмірі 100% суми операції і заборони на проведення зовнішньоекономічної діяльності.
Крім того, новий закон скасовує валютний контроль дрібних розрахунків, залишаючи тільки чинний фінансовий моніторинг операцій в сумі з 150 тис. грн.
Відповідно до закону, регулятори фінансового ринку, включаючи Національний банк, Нацкомісію з цінних паперів та фондового ринку і Нацкомісію з регулювання ринків фінансових послуг, мають привести свої нормативні акти у відповідність з цим новим законом і оприлюднити їх не пізніше ніж за 30 календарних днів до дня набрання законом чинності.
Водночас набрання законом чинності не означає автоматичне скасування існуючих на ринку обмежень НБУ.
«Нормативно-правові акти Національного банку України, ухвалені відповідно до пункту 5 цієї статті, якими запроваджуються заходи захисту, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, і які набирають чинності одночасно з набранням Законом чинності, діють до визнання їх Національним банком України такими, що втратили силу», - йдеться в документі.
Як повідомляв УНІАН, Верховна Рада 21 червня ухвалила в цілому Закон «Про валюту і валютні операції», який замінить застарілий декрет Кабінету міністрів «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» 1993 року і передбачає принцип «Дозволено все, що прямо не заборонено законом».
Президент України Петро Порошенко підписав ухвалений закон 4 липня.