Що буде з курсом валют в Україні / фото hurriyet.com.tr

Після підвищення НБУ курсу долара до 36,57 гривні протягом найближчих двох – трьох днів на валютному ринку зберігатиметься висока турбулентність.

Як пояснила експертка та банкірка Анна Золотько в коментарі 24 каналу, після цього рішення курс долара може перевищити навіть 40 гривень.

"Курс тимчасово може навіть сягнути позначки 40 гривень за долар, а різниця між курсами купівлі та продажу буде неприродно високою. Це тимчасове явище, а за зростанням неодмінно почнеться корекція", - зазначила Золотько.

Відео дня

За її словами, різниця між готівковим курсом та офіційним курсом від НБУ залишиться, але не буде наскільки суттєвою з огляду на те, що:

  • НБУ встановив щотижневі ліміти на зняття готівки з гривневих карт за кордоном, що робить "човниковий" валютний туризм ще менш вигідним;.
  • регулятор дозволив приховану купівлю валюти за безготівкову гривню громадянам: вони зможуть придбати долари чи євро в еквіваленті до 50 тисяч гривень на місяць з умовою зарахування коштів на тримісячний депозит у банку.

"Це може здатися не такою вже привабливою пропозицією для більшості українців, але у разі збільшення розриву між офіційним та готівковим курсом популярність цього інструменту зростатиме. Зрештою, це має стримувати готівковий курс від значного зростання щодо офіційного", – пояснила Золотько.

Разом з тим інвестиційний банкір Сергій Фурса не радить українцям купувати долар, оскільки це може бути такий собі – "хвіст виляє собакою".

"Тобто якщо обговорюватимемо, що треба купувати долар, бо курс впаде, то тоді курс падатиме, бо ми це обговорюємо. Воно так працює", - пояснив Фурса.

Експерт пояснив, що у НБУ вже просто не залишалось резервів, аби підтримувати курс на рівні 29,5 гривні. Саме тому регулятор вирішив перевести курс на новий ринковий рівень – 36,6 гривні за долар. Фурса наголосив, що після такого кроку курс на чорному ринку теж зріс, але, разом з тим, зауважив, що це природний процес.

Економіст, член наглядової ради АТ "Альтбанк" Тетяна Острікова зауважила, що рішення НБУ було правильним, бо завдяки цьому золото валютні резерви України не будуть так сильно витрачатись. Вона підтвердила слова Фурса, що дешевший долар не брався з повітря, а йшов з резервів.

"Кожного місяця резерви зменшувались: у травні на 1,8 мільярда доларів, у червні – на 2,3 мільярда доларів і склали 23 мільярди доларів проти 29 мільярда доларів у січні. Попит на дорогий долар має суттєво зменшитись, і, напевно, НБУ розраховує припинити витрачати резерви так істотно. Це, безумовно, збільшує стабільність фінансової системи", - зазначила експертка.

Острікова підкреслила, що в результаті такого рішення НБУ населення збіднішає рівно на той відсоток, на який зріс офіційний курс долара, оскільки українці отримують дохід у гривнях.

"До сьогодні імпортери купували валюту по 29,25. Тепер на імпортні товари ми побачимо ціни, які відповідають курсу долара по 36,6 гривні. Імпортні товари і до 24 лютого складали більшість від асортименту, а зараз, коли велика кількість виробництв зруйнована, зупинена, або перебуває у стадії релаксації, імпорту стало ще більше", – пояснила вона.

Як повідомляв УНІАН, Національний банк 21 липня підвищив офіційний курс на 25% – до 36,57 грн/дол.

У Міністерстві фінансів зазначають, що ослаблення Національним банком офіційного курсу гривні дозволить залучити до державного бюджету України додаткові 30 млрд грн до кінця року.

Як пояснив перший заступник міністра економіки Денис Кудін, вплив зміни офіційного курсу гривні на економіку буде скоріше позитивним, адже таке рішення допоможе стимулювати експорт.

"В цілому вплив на економіку буде скоріше позитивний, ми вважаємо, що рішення Нацбанку про перегляд курсу є правильним, оскільки допомагає стимулювати експорт. Експорт, експортна виручка в різні періоди складали від 30% до майже 40% нашого ВВП, це дуже важливий внесок в загальну економічну активність", - сказав Кудін.

Вас також можуть зацікавити новини: