В Україні сьогодні стартував другий етап медреформи / фото: ua.depositphotos.com

Сьогодні, 1 квітня, в Україні, попри карантин через коронавірус, стартує другий етап медреформи. Заклади охорони здоров'я, які надають спеціалізовану чи вузькоспеціалізовану медичну допомогу, тепер також працюватимуть за принципом "гроші за пацієнтом", як і перша ланка. Також має запрацювати програма медичних гарантій – це перелік послуг, які держава гарантує пацієнту безкоштовно. УНІАН з'ясував, що ж зміниться для звичайного пацієнта.

Так, у нашій країні затвердили 27 пакетів медичних послуг, які будуть безкоштовні з 1 квітня 2020 року. Про це повідомляє Національна служба охорони здоров'я України.

Безкоштовні медичні послуги для українців з 1 квітня 2020

 • Первинна медична допомога.
 • Екстрена медична допомога.
 • Амбулаторна вторинна (спеціалізована) і третинна (високоспеціалізована) медична допомога дорослим та дітям.
 • Мамографія молочної залози.
 • Гістероскопія.
 • Езофагогастродуоденоскопія.
 • Колоноскопія.
 • Цистоскопія.
 • Бронхоскопія.
 • Лікування хворих методом екстракорпорального гемодіалізу в амбулаторних умовах.
 • Хірургічні операції дорослим і дітям в стаціонарі.
 • Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій.
 • Медична допомога при гострому мозковому інсульті.
 • Медична допомога при гострому інфаркті міокарда.
 • Медична допомога при пологах.
 • Медична допомога новонародженим в складних неонатальної випадках.
 • Діагностика та хіміотерапевтичне лікування онкологічних захворювань.
 • Діагностика і радіологічне лікування онкологічних захворювань.
 • Психіатрична допомога дорослим та дітям.
 • Діагностика і лікування дорослих і дітей з туберкульозом.
 • Діагностика, лікування і супроводження осіб з ВІЛ.
 • Лікування осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів з використанням препаратів замісної терапії.
 • Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям.
 • Мобільний паліативна медична допомога.
 • Реабілітація немовлят, які народилися передчасно і/або хворими, протягом перших 3 років життя.
 • Реабілітація дорослих і дітей від 3 років з ураженням опорно-рухового апарату.
 • Реабілітація дорослих і дітей від 3 років з ураженням нервової системи.
Інфографіка МОЗ України

Кожна з цих послуг має фіксовану ціну, яку сплачує не пацієнт, а НСЗУ. Якщо раптом у лікарні від вас вимагатимуть гроші або нададуть перелік, що треба купити, за ті послуги, які є безкоштовними, то можна телефонувати на «гарячу лінію» 1677.

Відео дня

А ось із власної кишені пацієнти заплатять, якщо захочуть покращення умов свого перебування у стаціонарі – окрема палата чи особливе харчування. Також пацієнт сам сплачуватиме за щеплення, які не входять до національного календаря.

Якщо медик провів консультацію пацієнта, то його робота буде оплачена / фото: ua.depositphotos.com

Зарплата лікарів з 1 квітня 2020 року

Також з 1 квітня повинна збільшитися зарплата лікарів. Якщо медик провів консультацію пацієнта, то його робота буде оплачена. Якщо пацієнту зробили операцію – лікарня буде отримувати гроші. У МОЗ вважають, що таким чином лікарі повинні будуть отримувати більше і не стануть брати хабарі з пацієнтів.

Читайте також"Більше не можемо гаяти час": новий очільник МОЗу Степанов окреслив пріоритети своєї роботи

До вузьких спеціалістів вас має направити сімейний лікар, педіатр чи терапевт, з яким ви підписали декларацію. Саме за його направленням вас зможуть прийняти в лікарні, яка уклала договір з НСЗУ. Інакше за консультацію треба буде офіційно заплатити. Вузького спеціаліста ви обираєте самостійно, без прив’язки до міста чи району. Без направлення від лікаря безкоштовно по екстрену медичну допомогу можна буде звернутися лише до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра та нарколога.

Лікарні змінюються

До реформи вторинної ланки приєднуються лікарні, які підписали договір з Національною службою здоров'я. Для цього вони повинні перетворитися на комунальні некомерційні підприємства, поставити комп'ютери й медичну інформаційну систему для під'єднання до національної системи електронного здоров'я eHealth.

«Ми працюємо із закладами через прямі угоди. Раніше заклад отримував кошти в рамках субвенції. Вона розподілялася на облраду чи місцеву владу, далі вони видавали її лікарням, а лікарні в залежності від кількості ліжко-місць та персоналу вже отримували кошти. Логіки насправді в цьому не було. Зараз це прямий договір і фінансування залежить від того, які види послуг надає лікарня і скільки саме цей заклад може їх надати. Зараз якщо лікарня більш потужна, має обладнання необхідне, яке відповідає нашим вимогам, і фахівці, які там працюють, то вона законтрактована на більшу кількість пакетів-послуг», – каже керівник департаменту комунікацій Національної служби здоров'я Тетяна Бойко, пише Радіо Свобода.

Лікарні переходять на єдину електронну систему скерування та медичну карту. Тепер неважливо, в якому закладі ви отримали направлення чи в яких спеціалістів вже були. Лікар, до якого ви приходите на консультацію, за кодом зможе отримати всю необхідну інформацію щодо вашого діагнозу.

Також єдина електронна система працює і в НСЗУ, а саме електронна система охорони здоров’я (ЕСОЗ), що дозволяє в реальному часі дивитися потреби кожної лікарні.

Викликати швидку медичну допомогу ви можете, навіть, якщо у вас немає декларації / фото: ua.depositphotos.com

"Швидкі" стають швидшими

Викликати швидку медичну допомогу ви можете, навіть, якщо у вас немає декларації. Просто треба зателефонувати 103. Вам не мають відмовити в допомозі. Але нарешті вирішена проблема неупорядкованих маршрутів завдяки аналітичній системі «Централь-103». Завдяки їй диспетчери зможуть швидше скоординувати швидкі, куди везти пацієнта.

Чи вплине коронавірус на медичну реформу

Планувалося, що фінансування лікарень розпочнеться за системою: 60% передплата із загального бюджету та 40% саме за пакет-послуги. Проте через епідемію зараз НСЗУ виступає з ініціативою сплачувати 100% передплати, а на запланований режим переходити з третього кварталу.

Читайте такожЛікар вказала на "критичну ситуацію" – з 1 квітня в регіонах різко скоротять інфекційні стаціонари

«На період пандемії з резервів НСЗУ виділило додаткові 905 мільйонів гривень на підтримку малопотужних лікарень. Тому що їм буде важкувато перелаштуватися. Ці кошти були розподілені між областями, щоб на рівні регіонів влада приймала вже рішення, на що будуть йти ці гроші», – пояснює керівник департаменту комунікацій Національної служби здоров'я Тетяна Бойко.

Як повідомляв УНІАН, реформа первинної ланки медицини – сімейних лікарів та педіатрів – повноцінно розпочалася в Україні у 2018-му. За результатами дослідження «Індекс здоров’я» за 2019 рік, яке охопило понад 10 тисяч респондентів на підконтрольній Україні території, 73% опитаних задоволені своїм сімейним лікарем і 52% – медичною допомогою у стаціонарі.