
Цукровий діабет – це захворювання, при якому виникає хронічний підвищений рівень глюкози в крові через нестачу інсуліну. Наслідки захворювання можуть призвести до порушення обміну речовин, руйнування судин, нервової системи, а також інших органів.
Типи цукрового діабету
Читайте такожСтевія: шкода, користь стевії та інших підсолоджувачівЦукровий діабет 1 типу або інсуліновий (найчастіше спостерігається у дітей і у молодому віці; при цьому типі людина залежить від інсуліну і змушена регулярно вводити його, інакше може загинути);
цукровий діабет 2 типу або інсуліннезалежний (зустрічається у чоловіків і у жінок у віці від 40 років, які страждають від надмірної ваги);
симптоматичний цукровий діабет або вторинний (виникає як наслідок певного захворювання, зустрічається досить рідко);
гестаційний цукровий діабет (стан, що зустрічається у вагітних жінок через підвищений рівень цукру в крові, часто зникає після пологів);
прихований цукровий діабет або латентний (захворювання, що протікає без прояву характерних симптомів. Дана форма небезпечна тим, що при несвоєчасній діагностиці може перейти на цукровий діабет 2 типу).

Окремо виділяють цукровий діабет, який виникає на тлі нераціонального харчування.
Симптоми цукрового діабету
Основні симптоми цукрового діабету 1-го типу
- сухість у роті і горлі, сильна спрага, поліурія (збільшення кількості сечі, що виділяється);
- підвищення апетиту, що супроводжується зниженням ваги;
- шкірний свербіж разом з підвищеною сприйнятливістю організму до шкірних і інших інфекцій (фурункульоз, грибок нігтів і шкіри, туберкульоз, пневмонія);
- зниження статевого потягу та потенції;
- зниження гостроти зору;
- наростаючі явища ураження слизової рота і тканин зуба (карієс, гінгівіт, стоматит, пародонтоз і т. д.);
- слабкість.
Основні симптоми цукрового діабету 2-го типу
Цей тип захворювання характеризується досить тривалим періодом безсимптомного перебігу хвороби.
Перші ознаки цукрового діабету 2-го типу проявляються поступово. Хворого турбують ті ж симптоми, що і при СД-1, але менш виражені:
- сухість у роті,
- спрага,
- шкірний свербіж,
- болі в ногах,
- інфекції шкіри і слизових.
Також, нерідко відзначається артеріальна гіпертензія, порушення зору, різні нейропатії та еректильна дисфункція.
Основні симптоми гестаційного діабету
Цей тип захворювання не має яких-небудь специфічних проявів, які дозволили б запідозрити його наявність без лабораторної діагностики.

По мірі розвитку цукрового діабету виникають ускладнення, що впливають практично на всі органи і системи. Від захворювання страждає стан шкіри, нирок, судин, нервової системи. Хворого мучить хронічні болі в м'язах. При важких формах цукрового може спостерігатися втрата свідомості, відмова роботи деяких органів, кома.
Діагностика цукрового діабету
Щоб діагностувати захворювання, у медичній практиці використовується кілька методів.
Для початку необхідно здати аналіз крові на вміст глюкози,
Також застосовується метод проби на толерантність до глюкози. Пацієнт приймає глюкозу, розчинену у воді, потім визначають рівень глюкози в крові.
Крім того, використовують дослідження сечі на глюкозу і вміст кетонових тел. Якщо виявлені кетонові тіла, значить, пацієнт хворий.
Ще визначається глікозильований гемоглобін: при підвищеному рівні даної речовини діагноз цукрового діабету підтверджується.

Іншим методом діагностики цукрового діабету є визначення рівня інсуліну і С-пептиду в крові.
Лікування цукрового діабету
На жаль, визначення найбільш ефективних методів лікування діабету досі залишається невирішеним завданням, адже це захворювання дає наслідки на життєво важливі органи.
Читайте такожЧому німіють руки: названо причиниЦукровий діабет 2 типу можливо мінімізувати при підтримці здорової дієти. Правильно харчуючись і дотримуючись активного способу життя, людина здатна вилікуватися.
Однак, складні форми діабету 2-го типу та цукровий діабет 1-го типу, згідно з проведеним дослідженням, повністю вилікувати неможливо.
Пацієнтам необхідні постійний прийом призначених препаратів і консультації лікарів. На цей час розроблені спеціальні ліки та пристрої, що дозволяють контролювати рівень глюкози в крові.
При діабеті 1-го типу потрібно постійно вводити інсулін в кров, оскільки може виникнути кома і людина загине.