Голова КСУ гнівно відреагував на законопроект Зеленського про припинення повноважень суддів / Фото УНІАН, В'ячеслав Ратинський

Президентський законопроект про припинення повноважень суддів Конституційного суду України має ознаки "конституційного перевороту".

Як передає кореспондент УНІАН, про це на брифінгу заявив голова Конституційного суду України Олександр Тупицький.

За його словами, сьогодні "з'являється" проект закону, який "за ніч склепали", № 4288, який має ознаки "конституційного перевороту в Україні".

Відео дня

Читайте такожГолова КСУ пояснив, чому не задекларував землю в Криму: не знав, як це зробити

"Я це відповідально заявляю, тому що це порушення статті 149, 149-1 Конституції України", - наголосив Тупицький.

За його словами, президент пропонує парламенту скасувати рішення Конституційного суду.

"Чому тоді не указом президента? Нащо залучати парламент в таку неконституційну справу?", - запитав Тупицький.

Він зауважив, що президентським законопроектом пропонується розформувати склад КСУ.

Як сказав Тупицький, він не здивується, якщо КСУ вирішать перетворити на палату Верховного суду. "Це також варіант, але в недорозвинутих країнах", - наголосив він.

За словами голови КСУ, це не розвиток структури, а "це звуження". "Але дивуватися тут нема чому. Тут все може відбуватися дуже швидко. Тут головне - монобільшість. Як тільки голоси є, то ми живемо в суспільстві, і ми бачимо ці закони, але чому за все повинен відповідати Конституційний суд?", - сказав Тупицький.

Він наголосив, що парламент має ухвалювати закони, з якими б опозиція не зверталася до КСУ.

Що відомо про скандальне рішення КСУ

  • 27 жовтня Конституційний суд за поданням 47 народних депутатів ухвалив рішення, яким скасував статтю 366-1 Кримінального кодексу, що передбачає відповідальність за недостовірне декларування.
  • Також КС визнав неконституційними положення законів про перевірку е-декларацій чиновників і скасував повноваження НАЗК з перевірки декларацій та виявлення конфлікту інтересів.
  • Конституційний суд своїм рішенням позбавив НАЗК доступу до держреєстрів, необхідних для проведення спецперевірок декларацій кандидатів на керівні посади до органів влади. Без цієї перевірки жоден керівник державного органу не може бути офіційно призначений.
  • 28 жовтня через це рішення НАЗК закрило доступ до Єдиного державного реєстру декларацій.
  • У НАБУ заявили, що через рішення КС всі справи про недостовірне декларування закриють, а викриті на зловживаннях посадовці уникнуть відповідальності.
  • Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради проект закону, яким пропонує припинити повноваження усього складу Конституційного суду.
  • У законопроекті йдеться, зокрема, що рішення КС від 27 жовтня є "нікчемним (таким, що не створює правових наслідків) як таке, що прийнято суддями Конституційного суду України в умовах реального конфлікту інтересів".
  • Зеленський пропонує припинити повноваження суддів КСУ з дня набрання чинності законом, а суб'єктам призначення суддів пропонує невідкладно розпочати процедуру конкурсного відбору нового складу суду.
  • Голову КС Олександра Тупицького викликали на допит до Державного бюро розслідувань на 2 листопада.