
Демобілізація мобілізованих в Україні не передбачена до кінця воєнного стану. Водночас покинути лави ЗСУ можуть як мобілізовані, так і контрактники з низки законних причин. УНІАН попросив юриста розповісти, які мають бути підстави, щоб піти зі служби або розірвати контракт з ЗСУ.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, чи розпочнеться демобілізація в Україні, якщо буде скасовано воєнний стан.
- Коли можлива демобілізація в Україні - що говорить законодавство
- Звільнення зі служби в 2025 році - у яких випадках це можливо
- Чи можна розірвати контракт з ЗСУ та коли контрактник може піти зі служби достроково
Коли можлива демобілізація в Україні - що говорить законодавство
Як розповів УНІАН юрист адвокатського об'єднання "Глоба і Глоба" Сергій Ланкін, у законодавстві України поняття "демобілізація" - це звільнення зі служби, яке можливе, зокрема, за указом президента України.
Демобілізація за указом президента, як правило, оголошується після припинення військових дій, і частина військовослужбовців звільняється з лав Сил оборони у зв'язку зі скороченням їхньої чисельності на період мирного часу.
Але водночас вичерпні підстави для звільнення зі служби в умовах воєнного стану передбачено у ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Звільнення зі служби в 2025 році - у яких випадках це можливо
Сергій Ланкін пояснив, що за вищезазначеним законом звільнитися можна:
- якщо мають місце сімейні обставини, які дозволяють це зробити;
- якщо військовий був звільнений з полону;
- якщо служити не дозволяє стан здоров'я - тобто мається на увазі так зване "списання" на основі висновку ВЛК.
Крім того, за словами юриста, підставою для демобілізації є обвинувальний вирок щодо військового, який набрав чинності та в якому передбачено позбавлення волі. Також демобілізація можлива, коли військового призначають на посаду судді й у ряді інших випадків.
Якщо говорити про те, як звільнитися із ЗСУ за сімейними обставинами, то найчастіше військовослужбовці звільняються на таких підставах:
- військовослужбовець має члена/членів сім'ї з інвалідністю 1 або 2 групи, яким потрібен догляд, або ж родичів, які також потребують догляду і це підтверджено висновком лікарсько-консультативної комісії;
- жінка-військовослужбовець вагітна;
- якщо чоловік і дружина - військовослужбовці, але в них є дитина до 18 років - тоді звільняється хтось один із подружжя;
- якщо військовий утримує троє або більше дітей, яким немає 18 років, а в самого військовослужбовця немає боргів за аліментами;
- якщо військовослужбовцю доводиться самому виховувати дитину з інвалідністю.
Також, зазначає юрист, якщо хтось із близьких родичів загинув/зник безвісти в період АТО або повномасштабного вторгнення Росії, то такий військовий також може піти з армії.
Щодо того, чому, з яких причин можна звільнитися із ЗСУ за станом здоров'я, то це можливо, якщо є висновок ВЛК - у зв'язку з пораненням, отриманим унаслідок бойових дій, або набутою інвалідністю. Після отримання травм чи інвалідності особу можуть визначити непридатною до військової служби та "списати".
"Перелік діагнозів, на підставі яких людину визнають непридатною до військової служби, зазначено в Наказі Міноборони України №402 від 14.08.2008, - каже юрист. - Як правило, із ЗСУ звільняють осіб з важкими серцево-судинними захворюваннями, з захворюваннями спини та різними пораненнями, зокрема, тими, що призвели до ампутації та інвалідності".
Чи можна розірвати контракт з ЗСУ та коли контрактник може піти зі служби достроково
Серед підстав для звільнення осіб, які проходять службу за контрактом, є можливість звільнитися у зв'язку із закінченням строку контракту. Однак, пояснює юрист, таке звільнення можливе тільки в тому разі, якщо такий контракт укладено під час дії воєнного стану: "Виходить, що ті особи, які уклали контракт до початку дії воєнного стану, мають служити до закінчення воєнного стану. А ті, хто уклав документ під час дії воєнного стану, приміром, у 2022 році на три роки, зможуть звільнитися зі служби у 2025 році, оскільки термін його дії завершиться".
Водночас контракт можна розірвати і достроково.
Які поважні причини для розірвання контракту із ЗСУ достроково можуть бути:
- стан здоров'я;
- сімейні обставини.
Розірвання контракту, за словами юриста, можливе за зазначеними вище сімейними обставинами та через хвороби і поранення, через які ВЛК може "списати" людину.
"Варто зазначити, що іноземець може розірвати контракт з ЗСУ в будь-який момент після того, як прослужить безперервно шість місяців", - каже Сергій Ланкін.
Крім цього, у разі звільнення військовослужбовця зі служби, останній має одразу встати на військовий облік у ТЦК та СП та бути зарахований "у запас". В подальшому військовослужбовця можуть повторно мобілізувати на загальних підставах, крім випадку звільнення з полону.

Представляє інтереси військовослужбовців та їх сімей. Громадський діяч та волонтер. Автор ряду реформ, спрямованих на покращення соціальних гарантій у сфері ветеранської політики. Юридичний радник низки благодійних проектів щодо допомоги учасникам російсько-української війни.