Мобілізація в Україні, як і воєнний стан, продовжені і тривають. Це означає, що всі військовозобов'язані чоловіки від 25 до 60 років можуть бути призвані до лав ЗСУ, крім тих, хто отримав бронь. УНІАН з'ясував, як це зробити наприкінці року.
- Які підприємства можуть оформляти бронь від мобілізації - список вимог
- Хто має право на бронь під час мобілізації в Україні
- Як перевірити бронь від мобілізації та що робити, поки оформляються документи
Які підприємства можуть оформляти бронь від мобілізації - список вимог
З 1 грудня 2024 року діятимуть нові правила, за якими співробітники мають право отримати бронь від мобілізації. Для того щоб надати такий статус людині, компанія має відповідати новим критеріям, а саме:
- платити податки і збори - 1.5 млн євро на рік або більше;
- приймати надходження у валюті іншої країни - 32 млн євро на рік або більше;
- бути стратегічно важливим з точки зору економіки для країни та громад на території України;
- справно виплачувати ЄСВ і не мати заборгованостей;
- мати статус резидента "Дія Сіті";
- постачати зв'язок та інтернет.
Також бронювання від мобілізації можуть отримати приватні компанії, якщо забезпечать середню зарплату за останній квартал мінімум 20 000 гривень і виявляться чесними платниками податків без заборгованостей. Причому, останній пункт стосується не тільки приватних, а всіх без винятку підприємств.
До 28 лютого 2025 року всі підприємства та організації, які отримали статус критично важливих, зобов'язані підтвердити його, щоб отримати можливість бронювати співробітників.
Хто має право на бронь під час мобілізації в Україні
Ті, хто може розраховувати на бронь від мобілізації, мають виконати низку вимог від держави. Їм необхідно:
- перебувати на військовому обліку та оновити дані;
- офіційно працювати в держорганах або на підприємстві, яке має статус критично важливого;
- не бути в розшуку;
- отримувати мінімум 20 000 гривень на місяць.
Важливо розуміти, що останній пункт не стосується співробітників підприємств, які є комунальними або державними, а також деяких установ і організацій.
Деяким людям доступна навіть стовідсоткова бронь від мобілізації - професії для такого привілею мають бути такими:
- держслужбовець категорії "А";
- керівник обласної та\або районної організації;
- голова обласної, районної, сільської та селищної ради;
- мер міста;
- бенефіціарний власник критично важливого підприємства;
- член наглядової ради;
- працівник критично важливого підприємства ПЕК;
- технічний працівник оператора мобільного зв'язку та інтернету;
- працівник спеціалізованої установи ООН;
- представник міжнародної організації.
Також існує таке поняття як "50% бронь від мобілізації". Її можна оформити для держслужбовців категорії "Б" або "В", представників інших органів влади, поліцейських, прокурорів, працівників Національного антикорупційного бюро України, Генерального бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій або співробітників органів місцевого самоврядування.
Крім того, до тих, хто потрапляє під бронь під час мобілізації, зараховують працівників підприємств, визнаних критично важливими, виконавців різноманітних проєктів допомоги міжнародного масштабу та осіб, які обіймають ті чи інші посади в представництвах іноземних компаній та організацій, також це стосується співробітників Червоного Хреста та інших гуманітарних організацій.
Як перевірити бронь від мобілізації та що робити, поки оформляються документи
Адвокатка Тетяна Савченко ексклюзивно в коментарі УНІАН розповіла, що робити, якщо чоловік оформлює бронювання від мобілізації 2024 року. Вона пояснила, що під час того як розглядаються документи на оформлення бронювання, особу не мають права мобілізувати. Проте юрист попереджає, що громадянина можуть забрати до лав війська в період, коли бронь закінчилася, а нову не оформили.
Є проміжок часу, під час якого не можна подати нову заяву на бронь - "зазор" приблизно у п'ять днів. І в цей час людина не захищена від мобілізації.
Важливо розуміти, що громадянина можуть забрати до війська, доки документи на бронювання не подані, їх не розглянули, і бронювання не надано.