Соціолог розповів, яка ситуація з поверненням українців з-за кордону /  колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, кадр з відео

На сьогодні з України виїжджає у два-три рази більше людей, ніж повертається з-за кордону. Про це сказав в етері телеканалу "Київ24" соціолог Володимир Паніотто.

За його словами, раніше поверталися частіше родини з дітьми, а зараз в основному – люди похилого віку і одинаки. Головними він називає сімейні мотиви, бажання бути вдома з родиною – з цією метою до України повертаються близько 70% людей.

"Додаткові фактори: потреба в житлі – 23%, а далі робота – 28%, а 8% зазначають, що краще вдома стало з безпекової точки зору", – сказав соціолог.

Відео дня

При цьому він додав, що 20% з тих, хто повернулися, хочуть вирішити свої справи в Україні і поїхати назад – в тому числі в Європу.

Паніотто зазначив, що багато людей приїжджають в Україну, щоб полікуватися, бо в Європі дуже великі черги, щоб потрапити на прийом до лікаря.

За його словами, на сьогодні, за "грубими" оцінками, в Україні проживає 29-30 мільйонів українців. Водночас за даними управління Верховного комісара ООН, у березні 2023 року зафіксували виїзд з України біля 8 мільйонів українців, але деякі українські демографи вважають, що ці дані завищені.

Експерт зазначив, що тепер йдеться про 6 мільйонів українців, які виїхали з України. Він вважає,  що різниця в 2 мільйони не свідчить про повернення такої кількості людей в Україну. Скоріше за все, була удосконалена статистика.

Демографічна ситуація в Україні

Як повідомляв УНІАН, кількість школярів в Україні сягнула найнижчої за останні 30 років позначки. На початок 2024-2025 навчального року в системі освіти України їх налічувалось загалом 3,74 мільйона. Тенденція до зменшення кількості дітей і молоді в Україні лише зростатиме.

У дослідженні NGL.media зазначається, що дедалі менше випускників шкіл вступають до українських вишів. Так, у 2024 році до закладів вищої освіти України вступило 197 тис. студентів – і це найнижчий показник за останні дев’ять років.

Припускають, що значна частина тих, хто виїжджає з України, – це 17-річні юнаки, які хочуть скористатись шансом перетнути кордон до 18-річчя, після настання якого виїзд з України заборонений на час воєнного стану.

Утім, схоже, виїжджають з України не лише хлопці, а й дівчата. За даними Міносвіти, загалом у старших класах щороку стає трохи більше дівчат, але зараз різниця за статтю досить незначна – 1-2%.

Вас також можуть зацікавити новини: