Зенітник, Герой України, підполковник Артем Шарков поділився своїми відчуттями від збиття повітряних цілей та розповів, що особливість крилатих ракет "Калібр" в тому, що вони летять низько над морем. Про це він сказав в інтерв’ю LIGA.net.
"Був певний період, що нам не вдавалося обстріляти швидкісну ціль. Якщо інші комплекси їх успішно знищували, нам, через специфічні тактико-технічні характеристики комплексу, це не вдавалось без своєї станції розвідки. Ми довго тренувалися, розраховували й, зрештою, зрозуміли, що можемо спробувати", - пояснив військовий.
За його словами, коли майже на дивізіон летіла група "Калібрів", зенітники вже знали, в якому напрямку розвернути станцію наведення. Тоді, з цієї групи ракет три збили за дуже короткий проміжок часу - до чотирьох хвилин.
Одна з ракет йшла буквально на зенітників, але її вдалося збити на дальності 7-8 кілометрів. Вони почули вибух, а камера все зафіксувала.
"Після цього бою ми повірили у себе. Почали збивати "Калібри", які летіли з підводних човнів. З одного підводного човна росіяни випускають чотири крилаті ракети. Ми завжди встигали збити одну, решту знищували наші сусіди. Особливість застосування "Калібрів" - вони над морем йдуть дуже низько. Росіяни часто їх запускають в шторм, щоб хвилі створили ефект відбиваючої поверхні й завадили нашим радіолокаційним засобам їх виявити", - поділився Шарков.
Він також розповів, що на ракетах Х-101 окупанти майже завжди використовують постановники завад, від яких на екрані суцільне "молоко" - він засвічений, і неможливо побачити ціль. Але, використовуючи різні методи наведення, певні налаштування техніки, можна від цього "відстроїтися" і знайти ціль. Про неї треба доповісти командиру бригади та після отримання команди знищити ракети у разі входження в зону ураження.
"Коли офіцер наведення доповідає, що ціль уже в зоні - знімаєш запобіжник і натискаєш на кнопку пуску. Оцей момент - натиску кнопки пуску - допомагає фізично вгамувати лють. Натискаєш. Відчуваєш, як імпульс пішов по техніці на ракету. Чуєш хлопок і розумієш, що ракета вже вразить ворожу ціль. Бачиш по телевізійному прицілу далекий спалах. Швидкість і висота цілі змінюються, йдуть в нульову відмітку. Потім вона зникає з радарів. Це все займає секунди", - підкреслив військовий.
За його словами, після такого напруження стаєш "весь мокрий" від виснаження. Військовий каже, що навіть не може передати, як "б’є" адреналін під час знищення цілей.
Шарков наголосив, що навесні 2023 року його підрозділ у певний період не зробили жодного пуску. Тоді бійці в дивізіоні жартома його прозвали "чорний травень".
"Кожна збита ціль надихає. Збив одну - вибираєш наступну. Ще пуск. І так далі. Воно все зникає, зникає, зникає. Коли офіцер наведення вже захопив ціль, вона нікуди не дінеться. Пілотований засіб нападу ще може зробити протиракетний маневр, щоб утекти. Ракета чи безпілотник - ні: попався - іди сюди, зараз ти будеш знищений", - пояснює зенітник.
Ракети "Калібр" - що відомо
Раніше речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук розповідав, що ракети морського базування "Калібр", які РФ використовує проти України, вже не такі ефективні, як були на початку повномасштабного вторгнення. Йшлося, що українські зенітники навчилися знищувати "Калібри", ворог про це знає. Тому застосування цих ракет зазвичай відбувається комплексно.
За словами Плетенчука, ефективність "Калібрів" вже викликає "деякі питання". Військовий уточнив, що ЗСУ за період повномасштабного вторгнення вже вивчили цю зброю та мають відповідні способи успішної протидії. Зокрема, коли ворог застосовує "Калібри" як окремий вид озброєння, показник збиття цих ракет іноді сягає 100%.