Два роди військ РФ, інженерні та протиповітряна оборона, не можуть зараз повноцінно виконувати свій функціонал на території Росії та за її межами - на тимчасово окупованих територіях.
В етері телемарафону військовий експерт Олександр Коваленко розповів до яких наслідків для ворога призвели удари України по військовим об’єктам на території РФ і на тимчасово окупованих територіях, а також знищення засобів ППО і спецтехніки противника як в тилу, так і на лінії фронту.
"В принципі, на третій рік війни в РФ зникло таке поняття як повноцінне ешелоноване ППО. Вони намагаються своїми засобами протиповітряної оборони, яких в них зараз досить невелика компонента, захищати найбільш важливі об’єкти", - акцентував Коваленко.
Він нагадав, що в червні з’явилась інформація про те, що росіяни нібито звернулися до Північної Кореї за допомогою з інженерними військами, які будуть допомагати в питанні формування фортифікаційних споруд.
"Це пов’язано з тим, що станом на сьогодні у РФ такого формування та такого роду військ як інженерні війська не існує – вони зникли. Вони не мають повноцінної можливості виконувати свої функції, тому що на третій рік війни знищено велику кількість спецтехніки саме зі складу інженерних військ. Росіяни не можуть кожного місяця компенсувати таку кількість саме цих елементів, цієї механізованої категорії, для того, щоб підтримувати їхню повноцінну дієздатність", - пояснив експерт.
Він зазначив, що така саме ситуація із протиповітряними військами РФ.
"Станом на сьогодні у росіян немає повноцінно ефективної ППО ешелонованого типу не тільки на тимчасово окупованій території України на півдні, також немає на сході. В них навіть на території РФ немає повноцінної ешелонованої ППО, яка могла би захистити ті регіони, міста та області, які межують з Україною або знаходяться у безпосередній близькості до України", - підкреслив Коваленко.
Тобто, два роди російських військ більше не здатні повноцінно виконувати своє призначення.
"Інженерні війська та протиповітряна оборона не можуть зараз виконувати на території РФ та за її межами повноцінно свій функціонал", - констатував Коваленко.
За словами експерта, якщо оцінювати наслідки ударів по тимчасово окупованому Криму в ніч на 2 серпня, то, в першу чергу, потрібно дочекатись інформації від офіційних українських джерел про те, які були нанесені удари та їх результативність.
"Але, одразу зверну увагу. Коли ми говоримо про удари по засобам протиповітряної оборони великого радіусу дії російських окупантів – це переважно С-400 "Тріумф" та С-300, головне не стільки знищення самої пускової установки, яка запускає зенітну керовану ракету, а знищення кількості радіолокаційних станцій", - акцентував Коваленко.
Він додав, що до кожного дивізіону згідно з штатною комплектацією зенітно-ракетних полків та дивізіонів прикладається близько 2-3 такі РЛС, які забезпечують фіксацію, супроводження, наведення та знищення відповідної повітряної цілі.
"Без РЛС пускова установка взагалі не боєздатна. Тому знищенням, в першу чергу, саме цих об’єктів з квітня 2024 року ми і займаємось. Для того, щоб значно зменшити ефективність ешелонованої ППО, яка розміщена переважно на території тимчасово окупованого півострову Крим", - пояснив Коваленко.
Удари по РФ та окупованих територіях
Як повідомляв УНІАН, в ніч на 2 серпня, у тимчасово окупованому Криму лунали вибухи, які було чутно від Севастополя до Балаклави.
Голова окупаційної адміністрації Севастополя Михайло Развозжаєв заявляв про падіння бойових елементи від нібито збитої російською ППО ракети ATACMS.
Водночас, "Кримський вітер" з посиланням на власні джерела писав, що за попередньою інформацією вночі в Севастополі на висотах Кая-Баш був знищений ЗРК С-400 "Тріумф" – чотири пускових установки на базі МАЗ-543 і РЛС типу 92Н6.
Варто нагадати, що наприкінці липня були атаковані одразу три військові аеродроми на території РФ.
Найпримітнішим став удар по військовому летовищу "Оленья" в Мурманській області РФ, оскільки відстань до нього від українського кордону складає близько 1800 км і це донедавна було нездоланною перешкодою для Сил оборони.
За даними української розвідки в "Оленьї" було пошкоджено одразу два російські бомбардувальники Ту-22М3. Представник ГУР Андрій Юсов зазначав, що під час атаки на російському аеродромі не спрацювала повітряна тривога.