Днями СБУ повідомила про знищення радіолокаційних станцій (РЛС) на "вишках Бойка" у Чорному морі. Це не перша така операція, і, мабуть, не остання.

Можна змоделювати, як це відбувається: до "вишок" підходять безекіпажні катери, підіймають FPV-дрон, він підлітає, облітає з усіх боків, дає розвіддані, що де знаходиться. Потім вражає конкретні вогневі точки, які там були, кулемети разом з особовим складом. Потім підходить дрон-камікадзе, підриває це все, цю споруду, і вона горить. І так - до наступного разу…

Річ у тім, що війна на морі – це перманентний, безперервний процес. Десь там рухається противник – ми рухаємось теж. Вони дивляться, що ми робимо. Ми бачимо, що роблять вони.

Відео дня

У нас також є мережа радіолокаційних станцій, мережа повітряних дронів, в тому числі "Байрактарів", які активно працюють над морем.

До речі, противник їх чудово бачить, але нічого не може зробити. По-перше, для них далеко. По-друге, росіяни не наважуються ризикувати авіацією, особливо після того, як ми знищили з катерів два їхні літаки.  

Також, коли ми плануємо ті чи інші операції, долучаються й безекіпажні катери – з кулеметами, щоб відбиватися від гелікоптерів, з зенітними ракетами (про всяк випадок), а також – літаки, якщо буде нагода і потреба… А під їх прикриттям працюють інші дрони, які мають інші завдання. Наприклад, обстрілювати об’єкти – катери, кораблі противника – на березі, або ставити міни. Свого часу ми мінували вхід до Севастопольської бухти і дуже успішно, і не факт, що ми не робимо цього зараз.

Тобто все, що, за класикою жанру, можна було б доручити Військово-морському флоту, можуть вирішувати безекіпажні катери під прикриттям відповідної "парасольки" - ракетної і кулеметної - на інших катерах, які їх будуть супроводжувати. Ось, приблизно так все це виглядає.

Що ж стосується операції по "вишках Бойка" зі знищенням РЛС, значення таких об’єктів визначають кілька складових. Так, ураження РЛС дійсно впливає на плани росіян щодо впливу на наше судноплавство. Адже саме з "вишок Бойка" вони контролюють обстановку в північно-західній ділянці акваторії Чорного. Саме там, де проходить наш "зерновий коридор" і де ми раніше прорвали російську блокаду, запроваджену з початку відкритого вторгнення. Такий контроль давав ворогу можливість планувати удари. Тобто, вони бачили, коли судно йде в напрямку Одеси і коли воно звідти виходить.

Також "вишки Бойка" росіяни використовували як засіб дальнього спостереження щодо Криму.

Тобто, якби вони побачили за допомогою радіолокації, встановленій на "вишках", наші безекіпажні катери, то воліли б запобігти нашим операціям біля берегів півострова.

Важливо розуміти, що такі операції роблять ворога сліпим. Зважаючи, що тут немає можливості використовувати літаки радіолокаційного дозору (два ми збили, два – знищили на землі, тож залишилось п’ять чи шість на всю РФ), вони змушені ставити ті самі РЛС "Нева". Літаки вони використовують здалеку, щоб контролювати обстановку вглибині території України на 300-400 кілометрів. А "Нева" - це невелика станція – дешево і сердито. Але краще, щоб її там не було. І, ось, зараз її там немає.

Чи можна використати всі ті сили й засоби, які задіяні для знищення ворожих РЛС, для знищення Кримського мосту? На жаль, ні. Кримський міст – це капітальна споруда. Там потрібно використовувати інші засоби й інші ракети. Ба більше, ми вже влучали в нього ракетами. Але він зроблений з міцних залізобетонних конструкцій, які пробиваються такою зброєю, але вибухової частини недостатньо для того, щоб міст зруйнувати. Навіть торік "Малюки" з 800 кілограмів вибухівки, коли влучили в нього, лише його пошкодили. Цього виявилось недостатньо.

Володимир Заблоцький, капітан 1-го рангу у відставці, військово-морський експерт групи Defence Express

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням