
В України є небагато важелів впливу на умови можливої майбутньої мирної угоди, але потрібно відстоювати свої інтереси і прийнятні результати перемовин до кінця, вважає Надзвичайний і Повноважний Посол, посол України в США (2006-2010) та Франції (2014-2020) Олег Шамшур. Про це він сказав в інтерв’ю Укрінформу.
"Я вважаю, що гірка правда краща, ніж красиві ілюзії. Треба бути реалістами і розуміти, що поле для маневру у нас дуже невелике. Разом з тим, треба до кінця відстоювати свої інтереси і прийнятні для України результати перемовин", - зазначив дипломат.
За його словами, слід продовжувати діалог зі США і шукати шляхи, щоб донести безпосередньо до президента Дональда Трампа меседж, що "війна проти Росії - це війна і проти Китаю та інших держав, які створюють серйозні безпекові ризики для Сполучених Штатів".
Шамшур каже, що Трамп "не хоче виглядати слабаком, пособником Путіна, і боїться повторення у якійсь формі подій, подібних до катастрофічного виходу США з Афганістану". Найвагоміший аргумент України при цьому, на думку посла, - "ЗСУ та єдність українців у боротьбі проти російської агресії".
Для того, щоб знайти шляхи комунікації із Трампом, дипломат радить враховувати, "що являє собою Трамп як політик і людина". Він каже, що новий президент США часто ухвалює рішення під впливом емоцій і своїх уподобань, усупереч порадам експертів.
"Рішення під час другої каденції ухвалює безпосередньо Дональд Трамп. Усі інші члени кабінету та радники - імплементатори його ідей. Тобто треба знайти канал комунікації безпосередньо з Трампом через тих, кому він довіряє і чия думка для нього важить", - упевнений Шамшур.
На його думку, для американців і для самого Трампа також важливо, що Україна сама робить для досягнення власних цілей.
"Якби у своїх виступах наш президент частіше не просто говорив про загрози, а пояснював, що конкретно він робитиме, щоб їх подолати, це було б важливо не лише для нас, а й для наших американських партнерів", - заявив дипломат.
Він також висловився про майбутню військову допомогу від США, яка, на його думку, "якщо й буде продовжуватися, то небезоплатно, а це будуть переважно кредити на кшталт ленд-лізу". Посол назвав помилкою те, що закону про ленд-ліз дали "умерти":
"Треба повернутися до цього питання і серйозно ним займатися".
Крім того, Шамшур радить "серйозно розмовляти з нашими європейськими партнерами про те, щоби вони розглянули можливість фінансування поставок в Україну американської військової допомоги", мовляв, Трамп же заявляв, що він готовий давати Україні зброю, якщо європейці за неї платитимуть.
Важливим, з точки зору дипломата, є і питання боротьба з корупцією. За його словами, корупція "заважає нашій ефективній боротьбі з російською агресією", і "її будуть використовувати й ті, хто прагне скоротити або зовсім припинити допомогу Україні".
"Важелів у нас небагато, але вони є, і їх треба використати, я б сказав, не на сто, а на двісті відсотків", - підсумував Шамшур.
Ймовірні переговори Трампа й Путіна щодо Україні: що відомо
Як повідомляв раніше УНІАН, Трамп і Путін ведуть дипломатичну гру перед переговорами без України. ЗМІ вважають, що обидва лідери обмінюються заявами та натяками, що завершення війни в Україні потребує їхньої особистої зустрічі - і, можливо, без участі української сторони.
Також з’явилася інформація, що Трамп збирається завершити війну в Україні до весни. На думку джерел іноземних ЗМІ, присутність лідера фракції "Слуга народу" Давида Арахамії на інавгурації Трампа - це дуже важливий крок, який показує намір президента США забезпечити Україні хорошу угоду наприкінці цього процесу.
Тим часом президент України Володимир Зеленський вважає, що російський диктатор Володимир Путін хоче маніпулювати прагненням президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа досягти миру.