Кандидат у президенти Сполучених Штатів Америки від Демократичної партії Камала Гарріс прийняла рішення щодо кандидата у віце-президенти. Йдеться про губернатора Міннесоти Тіма Вальца.

Чи посилить такий вибір кандидатуру Гарріс? Думаю, що так.

Варто розуміти, що обирають, насамперед, президента. Формально разом з ним обирають віце-президента, він приймає присягу в той же день. І президент або кандидат в президенти, він або вона будують свою кампанію з певних розрахунків.

Відео дня

Мені здається, що вибір Вальца зумовлений декількома факторами. Найперше, це лояльність і відсутність чітко визначених політичних планів. Тобто, у Гарріс були зустрічі з іншими кандидатами, які вийшли, як то кажуть, у фінал, і можливо, у них були або різні позиції щодо певних питань, або хтось із них сказав, що має інші плани на свою політичну кар’єру. Таке буває, в Штатах це звична справа серед молодих перспективних політиків. Як варіант, можливо, губернатор Пенсильванії Джош Шапіро має більш вагомі політичні плани.

Але мені здається, що головним мотивом було – отримати достатньо лояльного кандидата. Чув на американському телебаченні, що саме Тіма Вальца Гарріс знає персонально найкраще (хоча і з Шапіро вони знайомі з того часу, як були генеральними прокурорами).

Друге, з точки зору електорального результату, звісно, для демократів надзвичайно важливо "брати" Пенсильванію, тобто штат, де губернатором є Шапіро. Але можливо, вони і так домовилися про те, що він буде підтримувати Гарріс, проводити якісь мітинги на підтримку. Якщо це так, то, мабуть, і не потрібно було обирати Шапіро з електоральних мотивів. Таке теж можливо.

Ще один момент, що стосується кандидатури Вальца, він вчитель, працював у школі, вигравав вибори достатньо переконливо, коли був губернатором.

Однак варто розуміти, що він був і конгресменом, має великий політичний досвід. Тобто, це достатньо досвідчений політик, але значно молодший, ніж Трамп та Байден.

До того ж, Вальц перемагав на виборах до Конгресу у доволі консервативній місцевості. І це може трактуватися так, що справді, як говорила команда Гарріс, вони спробують боротися і за голоси республіканців, і за голоси так званих незалежних виборців. Але, якщо чесно, це дуже амбітна мета, яку дуже складно виконати. Логічно, що будь-який кандидат в президенти від демократів виграє вибори, якщо за нього проголосують республіканці. Але якби все було так просто, то це б не були американські вибори. Маю на увазі, що можна ставити таку мету, але сподіватися, що вона на сто відсотків буде реалізована, не варто.

Важливо також розуміти, якою є позиція Тіма Вальца щодо України та допомоги нашій державі. Він зустрічався із послом України в США, як і Камала Гарріс він достатньо орієнтований на продовження підтримки України. Але не думаю, що вже є якісь суперконкретні цитати з цього приводу. Все ж таки, до знаття Байдена з перегонів, нікого, крім Гарріс, на посаду віце-президента не розглядали. Тому навряд чи найближчим часом Вальц буде якось комунікувати свою позицію щодо України. Проте ми зможемо спостерігати певне пожвавлення зовнішньополітичної дискусії з боку демократів.

Думаю, найближчим часом з ними будуть розширені інтерв’ю. А 19 серпня в Чикаго розпочнеться демократична конвенція. Тобто у них буде час, щоб підготувати певні меседжі щодо зовнішньої політики.

Владислав Фарапонов, голова "Інституту Американістики", аналітик "Інтерньюз-Україна"