Чи може збутися те, що було показано в "Марсіаніні" / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, Reuters

У бестселері Енді Вейра "Марсіанин", екранізованому 2015 року, до 2035 року NASA вже тричі висаджувала астронавтів на Марс. У вигаданому всесвіті агентство освоїло повернення екіпажів на Землю і навіть співпрацювало з Китайським національним космічним управлінням.

Тепер, через десятиліття після виходу фільму і за десять років до його фантастичного майбутнього, реальний стан справ із дослідженням Марса демонструє зовсім іншу траєкторію - ту, яку формують роботи, а не люди, пише The Daily Galaxy.

Чи будуть роботи колонізувати Марс

Хоча космічна політика початку 2010-х років передбачала пілотовані місії на Марс у 2030-х, у 2017 році стався поворот. Космічна директива №1 адміністрації Білого дому знову зосередила увагу на Місяці - так почалася програма Artemis.

Відео дня

У результаті амбіції з висадки людей на Марс втратили імпульс.

За останні десять років найбільш значущі відкриття на Марсі були зроблені в рамках роботизованих місій. Ці "безпілотні дослідники" надали найцінніші дані, що змінили наукове уявлення про поверхню і кліматичну історію планети.

Ровери Opportunity, Curiosity і Perseverance подолали десятки кілометрів, виявивши шаруваті осадові породи, які можна було б навіть назвати "тимчасовими капсулами", що розповідають про зміни в навколишньому середовищі.

Ці утворення вказують на те, що колись на Марсі були вулкани, льодовики, озера і річки - планета, багато в чому схожа на ранню Землю. Але в міру охолодження ядра і зникнення магнітного поля атмосфера розріджувалася, залишаючи після себе холодну і мляву поверхню.

Ці ознаки еволюції планети допомагають краще зрозуміти ранню історію Землі і процеси, що формували Сонячну систему.

Науковий інтерес до вигаданої локації

У "Марсіаніні" головний герой Марк Вотні має перетнути непрохідну ділянку скель Терра Аравія, щоб вижити. Цікаво, що цей район став об'єктом реальних наукових досліджень. У 2022-2023 роках планетологи з Північно-Аризонського університету та Університету Джонса Гопкінса вивчали його за допомогою даних з орбітальних апаратів Mars Reconnaissance Orbiter і Mars Odyssey.

Їхні дослідження показали, що пухкий ґрунт регіону, який легко руйнується, вказує на те, що колись клімат тут був вологішим, але почав висихати приблизно 3,5 мільярда років тому.

Вода зазвичай скріплює породи, тому спостережувана ерозія говорить про різкий кліматичний перехід. Тому, щоб полегшити наукову дискусію, дослідники навіть співпрацювали з Міжнародним астрономічним союзом, щоб дати назви кратерам у цьому регіоні - включно з кратером Козова, повз який, згідно з книгою, проходив би Вотні.

Розкриття минулого і можливого життя

Незважаючи на успіхи роботизованих місій, багато загадок залишаються нерозгаданими. Вчені досі намагаються точно визначити вік геологічних утворень, відтворити атмосферні умови минулого і з'ясувати, чи можуть деякі породи вказувати на наявність стародавнього життя.

Одним із багатообіцяючих відкриттів стало виявлення ровером Perseverance органічних сполук - молекул на основі вуглецю, що є фундаментом життя у відомій нам формі. Однак їхнє біологічне походження поки що не підтверджено.

Щоб просунутися в цьому напрямку, готується місія з повернення марсіанських зразків на Землю - Mars Sample Return. Уже зараз Perseverance запечатує трубки з породами та ґрунтом, які згодом будуть зібрані та доставлені на Землю, де вчені зможуть дослідити їх за допомогою набагато чутливішого обладнання, ніж є на роверах.

Наукова цінність таких зразків величезна. Розуміння придатності Марса для життя, геологічної еволюції та можливих слідів біологічної активності в його породах може дати відповіді, яких одні тільки роботи надати не можуть.

Саме тому NASA та Європейське космічне агентство з 1960-х років інвестували близько 30 мільярдів доларів у марсіанські місії. Ці зусилля не тільки просунули планетологію, а й призвели до створення прикладних технологій - від хірургічних ниток до систем автономного водіння.

Привабливість і межі колонізації Марса

Критики сумніваються в реалістичності та стійкості амбіцій, пов'язаних із колонізацією Марса.

На сьогодні життєздатність цієї ідеї затьмарена безпосередньо логістичними, екологічними та політичними труднощами. І зараз, коли NASA може зіткнутися з 50-відсотковим скороченням наукового бюджету, під загрозою опиняється сама основа планетарних досліджень - включно з навіть місією з повернення зразків.

Інші новини про космос

Раніше УНІАН повідомляв, що на борту космічної станції виявили стійку до радіації бактерію. "Розуміння особливостей мікробів під час тривалих космічних польотів необхідне для збереження здоров'я астронавтів і підтримки функціональності космічних апаратів", - ідеться в доповіді.

Крім того, ми розповідали, що Китай збирає в космосі ШІ-суперкомп'ютер, що складається з тисяч супутників. Згідно із заявою компанії, ці супутники здатні обробляти зібрані ними дані локально, а не передавати їх на наземні станції для обчислень.

Вас також можуть зацікавити новини: