В Арктиці та Антарктиці люди місяцями змушені жити без ночей і без сонячного світла. Але як це - жити там, де постійно панує темрява? Багато хто думає, що відсутність звичних сигналів, циклів "день-ніч" і впливу вітаміну D має виснажувати мешканців і виводити їх із рівноваги, але простіше дізнатися про вплив полярного дня і ночі у тих людей, які там живуть.
Фотограф, дослідник і два мешканці Арктики поділилися своїм особистим досвідом і розвінчали деякі поширені хибні уявлення, зокрема, про полярну ніч, пише The Independent.
- Полярний день на Шпіцбергені триває з 20 квітня по 22 серпня.
- Полярна ніч з 28 жовтня по 14 лютого.
Приміром, 57-річний фотограф і дослідник Грем Честерс із великою любов'ю згадує про своє перебування на Шпіцбергені - архіпелазі островів у Північному Льодовитому океані, що розташований між Норвегією та Північним полюсом.
"Багато людей спочатку кажуть: "О, це, мабуть, депресивно" і уявляють собі, що це [стан] схожий на сезонний афективний розлад. Але якщо шість місяців на рік ви живете при світлі, то насправді темрява і видовища, які вона породжує, як-от полярне сяйво і повний місяць, викликають у вас велике передчуття", - зазначає він.
Честерс також заявив, що не потрібно багато часу, щоб зрозуміти, яка це унікальна можливість - побачити північне сяйво в будь-який час доби, розгледіти Чумацький Шлях, побачити зоряне небо таким, яким ви ніколи його не бачили. Крім того, фотограф підкреслює, що полярна ніч дарує можливість читати більше книжок.
Засновник Фонду 90 North Foundation 62-річний Пен Хедоу описує свій перший досвід полярної ночі як "зоряне диво".
На початку 1990-х років він очолював 30-денну експедицію з двох осіб на санях Шпіцбергеном під час полярної ночі і дуже добре пам'ятає неослабний холод. "З фізіологічної точки зору найважчим було те, що я ніколи не зігрівався... це був жорсткий холод, який не слабшав протягом 24 годин. Це змусило мене оцінити цінність того, що пряме сонячне світло приносить людині чи життю", - наголосив Гедоу.
Однак дослідник був здивований тим, як швидко його очі пристосувалися до темряви - для цього йому знадобилося всього 4-5 днів.
При цьому 30-річна мешканка Шпіцбергена Брайоні Хегард та її чоловік 25-річний Генрік заявляють, що жити в одному з найхолодніших місць на Землі в темну пору року - "не для всіх". Однак вони особисто обожнюють цю пору року. При цьому вони зазначають, що полярна ніч не така темна, як багато хто може подумати. Якщо на землі лежить сніг, світить місяць і/або Північне сяйво, а небо чисте, то людина може бачити так само добре, як якби світило сонце.
Інші новини зі сфери туризму
Раніше УНІАН повідомляв, що в Європі існує одне містечко, яке зможе потішити вас і вишуканою їжею, і чудовими краєвидами. А також можливістю покататися на ковзанах на природній ковзанці.
Крім того, через десятиліття гірськолижні курорти Європи можуть і зовсім залишитися без снігу. Всьому причина - глобальне потепління. Альпи опинилися під загрозою.