Фото REUTERS

Роботи з будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) в Чорнобильській зоні відчуження Київської області будуть завершені до кінця 2020 року.

Як передає кореспондент УНІАН, про це журналістам повідомив тимчасово виконуючий обов'язки президента Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом» Петро Котін. «За нашим графіком, який зараз Скоригований, ми очікуємо завершити всі роботи тут цього року. Але є питання, яке від нас не залежить: завершення будівництва 40 км залізниці Вільча-Янів. Колія повинна бути закінчена, щоб ми змогли привозити сюди паливо з наших атомних електростанцій», - сказав він.

За словами Котіна, для використання ЦСВЯП необхідно побудувати залізничні колії до сховища на ділянці лісу, яка знаходиться в управлінні Державного агентства з управління Зоною відчуження (ДАЗО).

Відео дня

Залізнична колія "Вільча-Янів" знаходиться в управлінні "Укрзалізниці", лінія не експлуатувалася кілька десятиліть і знаходиться в напівзруйнованому стані. Виконати роботи з вирубки дерев, кущів і чагарників на самій колії і прилеглій до неї території має ДСП "Північна Пуща", що знаходиться в підпорядкуванні ДАЗО, однак у зв'язку з недостатнім фінансуванням ці роботи не виконані. Відповідно "Укрзалізниця" не може приступити до прокладки залізничного полотна.

"Перша партія палива, згідно з графіком, має надійти до сховища з Рівненської АЕС у квітні 2021 року. До цього часу можна ще встигнути запустити ЦСВЯП", - сказав Котін.

Голова "Енергоатому" зазначив, що введення в експлуатацію ЦСВЯП буде проривом для України, оскільки це підвищить енергетичну безпеку нашої країни в цілому і дозволить економити до 200 млн дол. на рік, які Україна щорічно витрачає на вивезення відпрацьованого ядерного палива в Росію. «Ми зараз знаходимося на стадії, коли завершуємо це грандіозне для України будівництво. Це дозволить нам заощадити близько 150-200 млн дол. на рік, які ми зараз повинні платити Російській Федерації за те, що ми відправляємо туди наше відпрацьоване ядерне паливо з трьох наших атомних станцій», - пояснив він.

Як повідомляв УНІАН, на початку червня 2017 року Кабмін затвердив проект будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). У цьому сховищі із застосуванням передової технології поверхневого "сухого" зберігання компанії Holtec International буде протягом 100 років безпечно зберігатися ядерне паливо з Рівненської, Хмельницької та Південно-Української АЕС. (На Запорізькій АЕС з 2001 року експлуатується пристанційне Сухе сховище відпрацьованого ядерного палива.) Через відсутність власного сховища Україна змушена щороку витрачати до 200 млн дол. на оплату послуг з вивезення та переробки відпрацьованого ядерного палива на території Росії.

Контракт на будівництво ЦСВЯП між "Енергоатомом" і Holtec Internatinal був підписаний ще у 2005 році, проте з ряду причин, у тому числі через зміну політичної кон'юнктури, проект довгий час був фактично заморожений. Реальна робота за цим проектом відновилася у 2014 році.

Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива буде вміщати ВЯП українських АЕС. Загальна ємність ЦСВЯП складе 16 529 відпрацьованих тепловиділяючих збірок для реакторів типу ВВЕР-440 і ВВЕР-1000.