Україна в умовах війни намагається скоротити виплати за боргами, але кредитори не хочуть втрачати свої гроші / фото УНІАН

Україна має лише кілька тижнів до завершення дворічного мораторію на погашення облігацій на суму 20 мільярдів доларів. Переговори про реструктуризацію поки що ні до чого не призвели, бо сторони не можуть вирішити якою частиною інвестицій пожертвують власники облігацій.

Видання Bloomberg пише, що Україна в умовах війни намагається скоротити виплати за боргами, щоб зберегти обмежені ресурси і підтримати роботу держслужб. Водночас Києву потрібно підтримувати хороші відносини з кредиторами для відновлення економіки після війни.

Наскільки серйозні проблеми з фінансами України

Україна витрачає майже всі доходи на війну, а допомога від ЄС, США та МВФ використовується для покриття витрат на соціальні послуги.

Відео дня

Пакет допомоги в розмірі 61 мільярда доларів, схвалений американськими законодавцями у квітні, передбачає 7,8 мільярда доларів на підтримку бюджету, а решта включає в себе військову допомогу у вигляді зброї. Міністр фінансів України Сергій Марченко заявив, що допомога допоможе покрити бюджет на цей рік, але перспективи на 2025 рік залишаються невизначеними, і можливий "додатковий" дефіцит може скласти до 12 мільярдів доларів.

Усе ускладнюється тим, що будь-який прогноз фінансових можливостей України залежить від того, як розвиватиметься війна. Наразі уряд очікує, що економіка країни цього року зросте на 3,5%, порівняно з попереднім прогнозом у 4,6%. ВВП все ще на чверть нижчий за рівень станом на лютий 2022 року.

Чого хочуть власники облігацій

Уряд України наполягав на скороченні боргу до 60 центів з кожного долара, тоді як власники облігацій були готові зазнавати втрат лише в розмірі 22,5%.

Україна прагнула відтермінувати свої платіжні зобов'язання, пропонуючи обміняти непогашені облігації на новий борг із терміном погашення до 2040 року та процентними платежами в 1% протягом перших 18 місяців, а потім поступово збільшуючи їх до 6%.

Уряд також запропонував інвесторам так званий державний інструмент на випадок непередбачених обставин, виплати за яким можуть розпочатися лише після 2027 року. Ці виплати залежатимуть від цільових показників податкових надходжень, встановлених МВФ.

Яка роль МВФ

МВФ відіграє ключову роль у будь-якій угоді, оскільки кредит у розмірі 15,6 мільярда доларів, наданий у березні 2023 року, встановлює параметри, які він вважає прийнятними для виплат за боргом. За словами уряду, останні пропозиції України відповідають цим параметрам. Оновлена картина економічного зростання та оцінки боргу МВФ з'явиться після того, як виконавча рада МВФ підпише транш програми на суму 2,2 мільярда доларів 28 червня.

Що станеться, якщо переговори щодо боргу не увінчаються успіхом

Сторонам доведеться або реструктурувати борг, або продовжити мораторій, щоб уникнути суверенного дефолту. Аналітики JPMorgan Chase & Co. припустили, що продовження мораторію можливе, найімовірніше, на кілька місяців, а не на два роки.

Нинішній мораторій закінчиться 1 серпня. Україна може оголосити дефолт, якщо не заплатить після 10-денного пільгового періоду. При цьому Марченко впевнений у тому, що сторони знайдуть рішення до закінчення терміну.

Хто є власниками облігацій

Власники облігацій України розрізнені, а комітет з переговорів представляє лише близько 20% непогашеного боргу. До цієї групи входять Amundi SA, BlackRock Inc., Pimco і Amia Capital LLP.

Україна заявила, що вона також взаємодіє з кредиторами, які не входять до комітету. Консенсус є ключовим фактором, оскільки власники щонайменше 2/3 непогашеного боргу мають узгодити угоду, яка буде обов'язковою для всіх, водночас поріг за кожною облігацією має становити щонайменше 50%.

Загроза дефолту в Україні - останні новини

Україна не змогла домовитися з власниками облігацій про реструктуризацію міжнародного боргу на суму близько 20 мільярдів доларів. Така ситуація загрожує для України дефолтом.

Україна просить власників своїх облігацій, серед яких великий американський інвестор Blackrock, французький фонд Amundi і британський міжнародний інвестор Amia Capital, змиритися з великими втратами, інакше Києву доведеться обмежити свої витрати на армію і відновлення країни. Кредитори ж не хочуть втрачати свої гроші і наполягають на виплатах у прийнятному для них розмірі.

Вас також можуть зацікавити новини: