этот материал доступен на русском

Atlantic Council: Дебати навряд чи допоможуть Порошенку на виборах

12:23, 18 квітня 2019
Вибори 2019
1578 0
Дебати не часто змінювали думку виборців в Україні / фото УНІАН

Виборці знали, що перший тур голосувань за наступного президента України був "халявою". Але 21 квітня вони будуть більш серйозно ставитися до свого голосу. Суспільство розуміло, що жоден з кандидатів не може набрати 50% голосів, щоб перемогти в першому турі. Тож виборці могли голосувати так, щоб послати політичний сигнал істеблішменту.

Про це в статті для Atlantic Council пише директор Wooden Horse Strategies Браян Меффорд, додаючи, що сигнал був про розчарування і злість, націлені проти чинного президента Петра Порошенка. Останній отримав лише 16% голосів, але цього вистачило, щоб вийти в другий тур. Комедійний актор Володимир Зеленський набрав 30% голосів, трохи перевершивши очікування. Але тепер йдеться про остаточний вибір наступного президента. Тож українці можуть діяти більш обережно.

Читайте такожThe Atlantic: Вибори в Україні перетворились на інформаційну війну

Якщо допустити, що виборці Порошенка і Зеленського не змінять свою точку зору, є ще 54% електорату, який можна схиляти на свій бік. Зеленському потрібно лише 37% з них, щоб перемогти. А чинному президенту України доведеться якось завоювати мало не дві третини. Якщо допустити, що прихильники проросійських кандидатів Юрія Бойка і Олександра Вілкула відійдуть Зеленському через питання мови, це додасть йому 16% голосів. Україномовна частина доступного електорату - це ще 38%. І саме їх Порошенку потрібно якось схилити на свій бік. Це завдання особливо складне, тому що ніхто з тих, кого підтримує ця частина виборців, не підтримав його кандидатуру.

Однак, виборці будуть думати і голосувати відповідно до своїх особистих інтересів і цінностей. Приміром, селянин у Івано-Франківській області, який голосував за Юлію Тимошенко у першому турі, в другому може підтримати Порошенка. Таке вже траплялося. Приміром, значна частина тих, хто в 2012 році на парламентських виборах голосував за партію Тимошенко, перейшла в табір Порошенка в 2014-му. Ця категорія виборців розпорошена між різними проукраїнськими кандидатами. І вона навряд чи буде голосувати за когось, кого вважає проросійським. Тож якась частина виборців Тимошенко підтримає Порошенка в другому турі. Питання лише в тому, наскільки великою буде ця частина.

Виборці хочуть змін. Це добре для Зеленського і погано для Порошенка. Український електорат у пригніченому стані вже кілька років. Так само, як американські виборці проголосували за Дональна Трампа в 2016 році, вважаючи його "кандидатом змін", така ж динаміка може спрацювати і у випадку з Зеленським. 

Читайте такожSuddeutsche Zeitung: На виборах в Україні Меркель боїться за Мінські угоди

В часи достатку громадськість підбирає політичних лідерів з великим резюме і багатьма досягненнями. Але в часи змін суспільство просто хоче бачити нові обличчя. На додачу ті, хто не визначився, зазвичай схиляються до новачків. І це, знову ж таки, добре для Зеленського. Відповідно для Порошенка, якщо він не зробить щось надзвичайно швидко, нічого не зміниться у день виборів. А піти на різкі зміни йому буде важко через президентський протокол. Українські бюрократи будуть працювати з усіх сил, щоб не дозволити президенту зробити якийсь різкий поворот. Президенти приходять і йдуть, а бюрократи дбають про своє виживання, строго дотримуючись протоколу і традицій.

Все вище сказане означає, що розрив між кандидатами буде не дуже великий. Автор визнає, що опитування говорять про великий відрив Зеленского. Але варто пам'ятати, що частина соціологічних досліджень в Україні використовується для впливу на громадську думку, а не для соціології. Більше того, історія свідчить, що в Україні другі тури традиційно закінчуються невеликим розривом між кандидатами. Наприклад сталініст Петро Симоненко набрав 38% голосів у першому турі на виборах 1999 року, обійшовши Леоніда Кучму. На додачу багато з тих, хто яро критикував Порошенка, тепер переключилися на Зеленського. І це теж може скоротити його рейтинг. Однак, головна теза в тому, що реальна різниця між кандидатами буде значно меншою, ніж говорять опитування.

Читайте такожНа дебатах між Зеленським і Порошенком на "Олімпійському" очікують до 60 тисяч людей - Аваков

Дебати - не панацея для Порошенка. Заклики їх провести з'явилися одразу ж після першого туру. Зокрема, в таборі чинного президента активно закликали опонента прийти на дебати. Зеленський погодився і висунув свої вимоги. Тож дебати можуть відбутися 19 квітня. Однак, такі політичні дискусії зазвичай більше стосуються очікувань. А у Порошенка, вочевидь, чекають, що він зможе перемогти Зеленського, пояснюючи це тим, що президент знає деталі всіх проблем, а його суперник - ні. Але не варто недооцінювати Зеленського.

Він професійний актор і комік, який заробляє на життя тим, що змушує людей сміятися. Скориставшись дотепністю, якщо він зможе бодай раз "вколоти" Порошенка під час дебатів, подальший шум зробить Зеленського переможцем. Це одна з найгірших ситуацій для Порошенка. Адже стандарти для перемоги в дебатах настільки високі, що їх майже неможливо досягти.

Зрештою, дебати інколи впливають на напружені виборчі перегони з невеликим відривом між кандидатами. Але в Україні вони майже ніколи не змінювали громадську думку. На додачу, оскільки вони відбудуться всього за 36 годин до відкриття дільниць, користь для Порошенка від них буде мізерною.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
IноЗМI
телеграм-канал перекладів зарубіжної преси
Читати в Telegram