За словами Єпіфанія, позицію Філарета не підтримують в ПЦУ / фото УНІАН

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет не чує аргументів предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія про те, що до колишніх часів уже не повернутися.

Читайте також"Ми не знали його змісту": Філарет відмовився приймати Томос

Про це Епіфаній розповів в інтерв'ю виданню НВ, опублікованому 22 червня. Він повідомив, що неодноразово намагався довести хибність його позиції та шляху повернення Української православної церкви Київського патріархату.

Відео дня

"Але у відповідь шановний патріарх говорив, що за мною хтось стоїть. Але за мною стоїть тільки молода церква і народ. Філарет нас не чує", – зазначив він.

За словами Епіфанія, позицію Філарета не підтримують у ПЦУ.

"Такої підтримки практично немає. Я говорю це, спираючись на підтримку єпископату, духовенства і віруючого українського народу", – сказав митрополит.

У ПЦУ зробили все, щоб Філарет почувався "в лоні нової церкви комфортно і духовно, і матеріально, і фізично", але цього йому виявилося замало, додав Епіфаній.

У травні між почесним патріархом ПЦУ Філаретом та Епіфанієм виник конфлікт. Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і допустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.

За словами Філарета, перед об'єднавчим собором було досягнуто домовленості, що патріарх керує церковною діяльністю всередині країни, а предстоятель відповідає за зовнішнє представництво ПЦУ. Цих домовленостей предстоятель ПЦУ не дотримується, зазначив Філарет.

Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити, оскільки це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію і "всіх здобутків церковної незалежності". Він запевнив, що у ПЦУ немає розколу.

24 травня в Києві відбувся синод ПЦУ. За його підсумками Епіфаній зазначив, що архієреям не вдалося переконати Філарета в тому, що УПЦ КП "юридично і фактично вже немає". Філарет після синоду припустив, що на Епіфанія впливають "антиукраїнські і московські сили".

29 травня стало відомо, що Епіфаній видав указ, згідно з яким документи УПЦ КП, видані після 30 січня 2019 року, визнають недійсними.

Філарет заявив, що хоче зберегти УПЦ КП, тому що томос "ввів усіх в оману". У зв'язку з цим він анонсував проведення собору 20 червня.

У ПЦУ заявили, що в разі скликання собору УПЦ КП Філарета очікують "канонічні наслідки".

20 червня відбувся "помісний собор" УПЦ КП, на якому ухвалили постанову відновити ліквідовану УПЦ КП і відмовилися визнавати томос. За даними "Української правди", збори проігнорувала більшість архієреїв колишнього Київського патріархату, що на об'єднавчому соборі влився у ПЦУ.