У питанні врегулювання конфлікту на Донбасі склалася патова ситуація - експерт

16:45, 19 липня 2016
2877 0

На думку Фесенка, політики й суспільство в питаннях ставлення до Мінських угод і майбутнього Донбасу розколоті.

Фесенко / zakarpattya.net.ua

Як передає кореспондент УНІАН, таку думку голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко висловив на засіданні круглого столу в Києві.

«Я думаю, що дійсно ситуація на сьогодні патова. Це потрібно визначити як діагноз. Влада готова до певних компромісів, інша справа, що ці компроміси не влаштовують протилежну сторону», - сказав Фесенко.

На його думку, політики й суспільство в питаннях ставлення до Мінських угод і майбутнього Донбасу розколоті. Фесенко вважає, що на суспільство впливає відсутність чіткої, системної політики влади.

«У значної частини суспільства й політичного класу існує критичне ставлення до компромісу як такого, є неготовність до компромісу», - додав він.

Фесенко зазначив, що є оптимальний варіант рішення в даній ситуації.

Читайте такожПарубій заявив про "невдалу" спробу дестабілізувати Раду

«Для того, щоб домогтися реального припинення вогню й поступового виходу з цього конфлікту через зменшення впливу Росії, необхідні або поліцейська місія ОБСЄ чи іншої міжнародної організації, або миротворчий контингент і на лінії розмежування, і на кордоні між Україною та Росією. Без цього ми не вийдемо з такого стану», - переконаний експерт.

Фесенко також виступає за відновлення неофіційних економічних зв'язків із тимчасово окупованими територіями Донбасу.

«Я прихильник варіанту, який багатьом не сподобається: в разі реального припинення вогню за допомогою того чи іншого міжнародного миротворчого контингенту - відновлення неформальних неофіційних соціально-економічних зв'язків, аж до торгівлі», - сказав Фесенко.

«З урахуванням того, що соціально-економічні відносини носять масовий характер, регіон фактично розділений, немає географічно чітких меж, 80% пенсіонерів із тієї території отримують пенсію тут, на переходах щодня не менше 25 тис. осіб, просто так ізолювати цей регіон неможливо», - додав він.

На думку Фесенка, для проведення «більш-менш реальних» виборів потрібна перехідна адміністрація.

«Припинення сепаратистських республік – це обов'язкова умова, причому її треба зафіксувати в переговорних документах. Відсутність цього положення нам створює подвійність. Це оптимальний сценарій, він може потребувати часу», - додав він.

Реальний сценарій, на думку Фесенка, полягає в поступовому замороженні конфлікту.

«Реальний сценарій, на мій погляд, практично неминучий, більш ніж на 90% - це поступове замороження конфлікту. Конфлікт не заморожений, при нинішній інтенсивності бойових дій ніякого заморожування немає, але ми рухаємося в цьому напрямку», - вважає він.

Також Фесенко не виключив, що змішаний стан може затягнутися на багато років.

«Нагорний Карабах наполовину з Придністров'ям: і воюємо, і торгуємо. Це найгірший варіант, у тому числі тому, що такий стан сприятиме «експорту» кримінальних практик звідти, людей зі зброєю», - сказав він.

Разом із тим до кінця року Фесенко не бачить передумов «ні для яких виборів, ні для якогось реального просування в пошуку компромісу».

Він зазначив, що Захід хоче вивести конфлікт на Донбасі з глухого кута.

«Там не просто нетерпіння, там роздратування. Вони хочуть підштовхнути цей процес, вивести його з глухого кута, але не виходить. І боюся, що навряд чи вийде, оскільки в січні завершується діяльність нинішньої Адміністрації США, наступного року вибори у ФРН, і в цих умовах сподіватися, що вдасться знайти реальний компроміс, малоймовірно», - додав експерт.

Крім того, політолог зазначив, що РФ зайняла вичікувальну позицію.

«Позиція Росії - чекати, коли Захід впаде на коліна. Вони бачать, що Brexit, ситуація в Туреччині, теракти - все розвивається так, як їм хочеться. Це їхня оцінка. Вони вважають, що треба почекати ще трохи, ні на які поступки не йти», - сказав Фесенко.

Читайте такожЕксперти побачили загрозу операції США проти "Ісламської держави" після спроби перевороту в Туреччині

Він також вважає, що позиція України викликає дилему.

«Не можна відмовлятися від Мінських угод, оскільки це наше зобов'язання перед Заходом... З іншого боку - ми не можемо виконати ці угоди повністю, особливо політичну частину. В результаті де-факто ми йдемо на збереження статус-кво», - сказав він.

За словами Фесенка, на сьогоднішній день розмови концентруються на виробленні «дорожньої карти» щодо виконання Мінських угод «крок за кроком» із конкретним наповненням кожного пункту.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter