ЄС розробляє фінплан з відновлення України \ фото УНІАН, Олександр Синиця

Європейська комісія розробила стратегічний план з післявоєнного відновлення України під назвою "відбудувати Україну" на сотні мільярдів євро.

Восьмисторінковий проект рішення, який комісія планує затвердити 18 травня, отримало в розпорядження німецьке видання Sueddeutsche Zeitung.

Згідно з проектом документа, відновлення зруйнованої війною інфраструктури України займе більше 10 років, а гроші на це будуть виділені під суворі умови, такі як боротьба з корупцією і зусилля української влади з проведення реформ. За планом, реформи повинні наблизити Україну до Євросоюзу і створити умови для її вступу.

При відновленні повинен діяти принцип "зробити краще, ніж було". Це означає, що нова інфраструктура та будинки повинні бути розроблені з урахуванням екологічних вимог.

Скільки грошей потрібно на відновлення, поки не ясно, але збиток від війни вже оцінюється в сотні мільярдів євро.

Фінансовий внесок Євросоюзу має надійти з нової програми бюджету ЄС. Вона повинна ґрунтуватися на тому, як працює допомога ЄС державам-членам після пандемії коронавірусу. За цією програмою країни-члени повинні представити Єврокомісії плани реформ та інвестицій. Єврокомісія перевіряє їх, а потім затверджує гранти і позики з низькими відсотками, причому окремі транші прив'язуються до певних проміжних цілей.

Реформи та інвестиції, які Київ повинен пообіцяти за гроші з нової програми, покликані допомогти, зокрема, подальшій інтеграції української економіки у внутрішній ринок ЄС, поліпшити бізнес-середовище або "поступово привести" українське законодавство у відповідність з правом ЄС.

Велике значення в плані надається верховенству права, раціональному управлінню фінансами та захисту від корупції та шахрайства.

Гроші на план реконструкції надійдуть від міжнародних партнерів, але в "стратегічних інтересах" ЄС очолити зусилля і взяти на себе "більшу частину", пояснює Єврокомісія.

Гранти України можуть бути покриті за рахунок додаткових платежів держав-членів до бюджету ЄС або за рахунок перерозподілу в межах бюджету.

Щодо пільгових кредитів Україні комісія пропонує фінансувати їх, взявши на себе нові борги. Потім держави-члени понесуть спільну відповідальність щодо таких боргів ЄС.

Видання зазначає, що ця пропозиція є небезпечною, оскільки деякі уряди ЄС, у тому числі німецький, дуже критично ставляться до загальноєвропейського боргу.

Влада Брюсселя також згадала про можливість використання конфіскованих російських активів для фінансування реконструкції України. Однак це вважається юридично чутливим питанням.

Вас також можуть зацікавити новини: