
Фахівці міжнародної IT-компанії ESET – експерта в галузі кіберзахисту - дали поради до Дня Святого Валентина, як у пошуках другої половинки не нарватися на шахраїв на сайтах знайомств.
«Згідно з даними звіту про інтернет-злочинність за 2018 рік, збитки від онлайн-шахрайства з використанням романтичної тематики склали майже 363 млн дол. При цьому багато жертв втрачали всі свої заощадження або навіть потрапляли у борги. У зв'язку з поширенням такого виду шахрайства онлайн, особливо напередодні Дня Святого Валентина, спеціалісти ESET підготували перелік типових ознак, які допоможуть розпізнати шахраїв, що шукають ключ не до серця, а до гаманця жертви», - повідомили у компанії ESET, додавши, що до 30% жертв такого виду онлайн-шахрайства, самі того не знаючи, фігурували в кримінальних схемах, пов'язаних з відмиванням грошей, а в деяких випадках залучалися до перевезення незаконних речовин через кордон.
Так, згідно з даними IT-фахівців, зловмисники, як правило, використовують в особистому профілі не свої фото, а знімки моделей. Крім того, для правдоподібності шахраї можуть викрадати фотографії реальних людей. В обох випадках для того, щоб убезпечити себе, можна здійснити швидку перевірку шляхом зворотного пошуку фотографій у розділі зображень Google.
«Перейдіть на цей ресурс, натисніть значок камери та перетягніть туди URL-адресу фото або сам знімок. Якщо фото нового знайомого у вас тільки на телефоні, тоді зробіть знімок екрана, завантажте його на свій комп'ютер і перевірте способом, наведеним вище», - радять експерти з кібербезпеки.
Розпізнати зловмисника можна по манері спілкування в мережі.
Читайте такожGoogle випустив романтичний дудл до Дня святого Валентина
За даними компанії ESET, основна ознака онлайн-шахрайства - занадто швидкий розвиток стосунків та слова про кохання протягом перших кількох годин спілкування.
«Шахраї використовують цей прийом, щоб ви забули про обережність, а зловмисники могли врешті-решт досягти своєї кінцевої мети – отримати доступ до ваших коштів. Варто зазначити, що більшість сервісів знайомств дозволяють заблокувати й повідомити про профіль потенційного шахрая, а команда модерації програми може видалити його», - пояснили експерти.
Як повідомляють в компанії ESET, інша ознака недобрих намірів нового віртуального знайомого - спроба перейти до спілкування з вами на іншу комунікаційну платформу, що може бути пов'язано з тим, що на платформах для знайомств існують способи виявлення онлайн-шахрайства. Щоб уникнути запуску цих механізмів, зловмисники намагаються отримати ваш номер телефону або знайти ваш профіль для програм обміну повідомленнями.
«Пам'ятайте, що на момент знайомства ви вже даєте занадто багато особистої інформації людині, яку практично не знаєте. Якщо новий знайомий одразу просить почати спілкуватися в іншому додатку або соціальній мережі, будьте обережні й краще повідомте про такі спроби розробникам платформи», - додали фахівці ESET.
Експерти зазначили, що інша ознака онлайн-шахрайства - неможливість зустрітися зі співрозмовником. Кожного разу, коли ви будете намагатися запланувати зустріч, у зловмисника напоготові буде нове виправдання. Кілька скасувань – це нормально, але відмова від кожного запропонованого побачення повинна стати для вас тривожним сигналом, після якого варто поговорити з новим знайомим про справжні причини його небажання вийти з віртуального простору.
Ще однією схемою шахрайства, за даними IT-фахівців, є створення підроблених профілів і спілкування від імені іноземців. Тому слід бути обережнішими, якщо житель англомовної країни припускається багатьох помилок у написанні слів.
«Якщо у вас виникли сумніви, ви можете запитати у співрозмовника більше про місцевість, де людина проживає. Крім того, слід пошукати інформацію про нового знайомого в Google. Однак цю тактику слід використовувати тільки як допоміжний засіб перевірки, оскільки аферисти також можуть нею користуватися для відповіді на ваші питання», - уточнили в ESET.
Через деякий час після знайомства, за даними експертів з кібербезпеки, шахраї можуть спробувати позичити у вас грошей. Як правило, вони спочатку просять невелику суму на ремонт автомобіля або купівлю ліків. Але з часом вони неухильно збільшують потрібну суму, часто вигадуючи нові історії, наприклад, про оплату медичних рахунків свого хворого родича.
Як повідомляв УНІАН, за даними ESET, в Україні щодня фіксується близько 300 тис. нових кіберзагроз для інформаційної безпеки. При цьому, знайти хакерів-зловмисників вкрай складно, компаніям залишається лише проводити щохвилинні моніторинги на предмет виявлення кіберзагроз з метою їхнього подальшого блокування.
Компанія ESET – провідний розробник рішень у галузі комп'ютерної безпеки та експерт у сфері ІТ-безпеки. Компанія була заснована в 1992 році в Словаччині й на сьогодні представлена у понад 180 країнах світу.