Більшість дітей перестають вірити у Святого Миколая, Санта-Клауса чи Діда Мороза приблизно до 8-річного віку, хоча знаходяться унікуми, які стають скептиками значно раніше, або значно пізніше.
Про це свідчать результати дослідження, яке ще не пройшло наукове рецензування, про яке пише британське видання The Guardian.
"Діти зазвичай починають відрізняти фантазію від реальності в дошкільному віці, але їхня віра в існування єдиного чарівного Санта-Клауса часто продовжується в середньому дитинстві", – каже психолог із Техаського університету (Даллас, США) доктор Кендіс Міллс, яка теж не вірить в існування Санта-Клауса.
Щоб краще зрозуміти цей перехід від віри до недовіри, Міллс та її колеги опитали 48 дітей віком від 6 до 15 років, які перестали вірити в Санту-Клауса, і 44 їхніх батьків, а також ще 383 дорослих.
Дослідження показало, що у більшості дітей сумніви в існуванні Санта-Клауса поступово укріплюються приблизно до 8-річного віку, хоча деякі 3- або 4-річні діти теж упевнені, що ніякого Санти не існує. Щоправда, є й такі, хто вірить у чарівного діда аж до 15-16 років. У багатьох випадках віру дітей в Санту остаточно нищить думка їхніх друзів-однолітків, які вже давно перестали вірити.
"Вони, можливо, мали деякий скептицизм, заснований на логічних міркуваннях – наприклад, як Санта-Клаус справді може обійти весь світ за одну ніч? Але те, що штовхає їх через край, – це те, що однокласник у школі каже, що він (Санта) несправжній", – пояснює доктор Міллс.
При цьому близько третини дітей і половина дорослих зізналися, що засмутилися, коли зрозуміли, що Санта-Клауса не існує. Хоча ці почуття зазвичай були помірними та короткочасними, близько 10% дорослих повідомили про більш тривалий сум або зниження довіри до батьків.
Сильний негатив зазвичай отримують ті діти, чиї батьки особливо старанно підтримували міф про Санту і фабрикували докази, як от "прихована зйомка" появи Санти у вітальні посеред ночі або імітація слідів Санти на підлозі.
Однак було також багато дітей, які повідомили, що відчували щастя або полегшення, коли вони відмовилися від своєї віри. "Це було так, наче вони розгадали якусь загадку", — сказала Міллс.
Різдво та війна в Україні
Як писав УНІАН, в окупованому Старобільську на Луганщині росіяни вирішили заборонити Святого Миколая, тому що це українська традиція. Замість Миколая до дітлахів там тепер приходить Бабай. Точніше Киш Бабай – татарський аналог Діда Мороза.
А в українському уряді нагадали, що цього року Різдво знову буде звичайним робочим днем через війну, що триває. До речі, цього року Різдво вперше від початку XX століття Україна знову святкує 25 грудня, а не 7 січня, як це запровадили більшовики.