Вчені з'ясували, що існувала ямна культура, яку розглядають як головний вектор поширення індоєвропейських мов / фото ua.depositphotos.com

Індоєвропейські мови, якими сьогодні говорить майже половина світу, походять від стародавнього населення, яке жило в горах Північного Кавказу та на Нижній Волзі. Про це свідчить нове дослідження ДНК, яке провели вчені Віденського університету (Австрія), пише The Independent.

Такі мовні сім'ї, включаючи германські, індоіранські та кельтські, походять від спільної мови під назвою протоіндоєвропейська, походження якої досі невідоме.

Зазначається, що дослідники проаналізували зразки ДНК 435 осіб з археологічних розкопок по всій Євразії, які датовані періодом між 6400 і 2000 роками до н.е.. Зокрема вони виявили, що нещодавно визнане давнє населення, яке жило в степових луках Кавказу та Нижньої Волги, було пов'язане з усіма сучасними народами, які розмовляють індоєвропейськими мовами.  

Відео дня

Згідно з дослідженням, давня популяція, на яку тепер кажуть CLV, жила між 4500 та 3500 роками до нашої ери. 

"Попередні дослідження показали, що ямна культура, яка процвітала в понтійсько-каспійських степах на північ від Чорного і Каспійського морів, поширилася в Європу і Центральну Азію, починаючи приблизно з 3100 року до нашої ери. Їхня міграція спричинила появу "степових предків" у населення Євразії між 3100 р. до н.е. і 1500 р. до н.е., що мало найбільший вплив на геноми європейських людей з усіх демографічних подій за останні 5 000 років", - підкреслили у матеріалі.

Таким чином рух ямної культури розглядається як головний вектор поширення індоєвропейських мов, але одна група індоєвропейських мов, а саме анатолійські, не має степового походження. 

Відомо, що анатолійські мови, до яких входить і хетська, є найдавнішою гілкою індоєвропейських мов, яка відокремилася, завдяки чому зберегла деякі мовні архаїзми, що були втрачені в усіх інших гілках.

"Таким чином, група CLV може бути пов'язана з усіма індоєвропейськомовними популяціями і є найкращим кандидатом на популяцію, яка розмовляла індоанатолійською мовою, предком як хетської, так і всіх пізніших індоєвропейських мов", - зауважив співавтор дослідження з Віденського університету Рон Пінхасі.

Крім того, дослідження показало, що інтеграція прото-індо-анатолійської мови досягла свого апогею серед спільнот CLV між 4400 і 4000 роками до нашої ери.

"Відкриття популяції CLV як відсутньої ланки в індоєвропейській історії знаменує собою поворотний момент у 200-річному прагненні реконструювати походження індоєвропейців і шляхи, якими ці люди поширилися по Європі і частинах Азії", - додав д-р Пінхасі.

Інші наукові дослідження

Раніше дослідження показало, що мавпи можуть знати, коли люди поводять себе нерозумно. Зокрема вчені вперше відтворили поведінку мавп у дикій природі у контрольованому середовищі, провівши простий експеримент з трьома бонобо.

Також науковці пояснили, як класична музика впливає на дитину в утробі матері. За їхніми словами, батьки, які вмикають заспокійливу музику, можуть стимулювати вегетативну систему плода. 

Вас також можуть зацікавити новини: