Із травня 2024-го кількість чоловіків-учителів зростає / фото ua.depositphotos.com

Після того, як у травні 2024 року прийняли новий закон про мобілізацію, кількість чоловіків-учителів почала зростати, адже він дав можливість отримати відстрочку на роботі у школі. Однак це може лише частково поліпшити ситуацію з нестачею педагогічних кадрів, а проблеми повністю не вирішить, пише LIGA.net.

Як розповіла виданню директорка школи в Чернівцях Людмила Краміна, Закон про мобілізацію від 18 травня та право на відстрочку від мобілізації викликали несподіваний інтерес чоловіків до вчителювання.

За даними Міністерства освіти та науки, у 2023 році у школах було 14% чоловіків-педагогів – стільки ж, як і до цього раніше. А вже 2024-го в деяких регіонах ситуація почала змінюватись. Так, у Вінницькій області кількість чоловіків у школах зросла на 11% порівняно з довоєнним періодом. Сумщина також має, хоч і незначне, але підвищення з 13% до 15%. 

Відео дня

За підрахунками директорки з Чернівців, на вакансії до школи ще з весни цього року почало відгукуватися близько 80% чоловіків, а до того було навпаки. "Доходило до сміху. Підходить до мене секретар, бо телефонували щодо вакансії асистента вчителя. Я кажу: дайте вгадаю, - чоловік?" - іронізує директорка.

Найпопулярніша вакансія, за її словами, - асистент вчителя, для якої не потрібно глибоко знати предмет, а лише допомагати вчителю працювати з дітьми з особливими потребами. Водночас, працюючи на 0,75 ставки на цій посаді, можна отримати відстрочку. 

Директорка запевнила, що всіх охочих не беруть, адже допускати до учнів людей без педагогічної освіти та вміння працювати з дітьми – "кошмар для директора".

Водночас, пише видання, чоловіки не врятують ситуацію з дефіцитом кадрів у школах, адже кількість вчителів щороку зменшується: за останні два роки вона скоротилася на 12%, тобто майже на 40 000 педагогів. Якщо ця тенденція триватиме, до 2030 року дефіцит вчителів може перевищити 366 000 осіб.

Особливо впливає на небажання працювати вчителем низька заробітна плата. У МОН кажуть, що модель зміни системи оплати праці підготували, але грошей на неї немає.

"Для її запровадження потрібна орієнтовно половина нинішньої освітньої субвенції. Через першочергову потребу забезпечувати військо, знайти ці кошти зараз дуже складно. Проте МОН постійно спілкується з Міністерством фінансів України і міжнародними партнерами щодо цього питання", - сказали виданню в міністерстві.

Оплата праці вчителів: останні новини

Кабінет Міністрів переніс реалізацію ухваленої в липні 2019-го постанови, яка передбачає збільшення мінімального окладу вчителів до чотирьох прожиткових мінімумів.

Уряд анонсував, що з 2025 року вчителі отримуватимуть щомісячні доплати 1000 грн, а згодом - 2000 грн. На ці виплати передбачили 12 мільярдів гривень із коштів міжнародної допомоги.

Вас також можуть зацікавити новини: