30 травня 2023 року народні депутати ухвалили законопроект №9281, яким зменшили граничний вік перебування громадян на військовому обліку призовників з 27 до 25-річного віку. Що це означає і як відобразиться на мобілізації?

Для початку варто пояснити, хто такі призовники і як вони "трансформуються" у військовозобов’язаних. Статус призовника отримують юнаки в рік досягнення 17-ліття. Відбувається це в ході процедури приписки до призовних дільниць в Територіальних центрах комплектації та соціальної підтримки (військкоматах) та отримання відповідного посвідчення.

Надалі призовник підлягає призову на строкову військову службу. А після демобілізації зі строкової військової служби набуває статусу військовозобов’язаного. Так само статус військовозобов’язаного можна отримати після проходження навчання на військових кафедрах закладів вищої освіти.

Відео дня

Звісно, не всі призовники з об’єктивних причин проходять строкову військову службу або навчаються на військових кафедрах. Серед таких причин є і навчання в закладах освіти без військових кафедр, і стан здоров’я, або навіть сімейні обставини, які дають право на відстрочку.

Якщо ж призовник не був призваний на строкову військову службу по досягнення граничного віку, визначеного законом (зараз 27 років), він теж набував статусу військовозобов’язаного. Для цього потрібно було з’явитися до Територіального  центру комплектації та соціальної підтримки, пройти військову лікарську комісію та отримати новий військово-обліковий  документ  - тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.

За майже півтора року війни були випадки мобілізації до лав збройних сил чоловіків, які мають статус призовників

В чому ключова різниця між статусом призовника та військовозобов’язаного? Річ у тім, що законодавство в сфері військово обов’язку, мобілізаційної підготовки та мобілізації не допускає призову чоловіків з категорії призовників на військову службу за загальною мобілізацією, яка була оголошена з початком повномасштабного вторгнення.

Призову підлягають лише військовозобов’язані, про що зазначено як в законі, так і в указі президента України про загальну мобілізацію. Призовники, навіть під час воєнного стану, можуть бути призвані виключно на строкову службу, або потрапити до війська шляхом укладання контракту.

Проте така ситуація, вочевидь, не влаштовує державу. Як зазначається в пояснювальній записці до законопроекту №9281, передумовами його прийняття є саме необхідність розширення мобілізаційного ресурсу. Це пов’язано з тим, що під час війни призов на строкову військову службу не проводиться. А значна чисельність придатних до військової служби громадян з-поміж призовників не може бути залучена до військової служби за призовом під час мобілізації через встановлені законодавством обмеження.

Звісно, за майже півтора року війни були випадки мобілізації до лав збройних сил чоловіків, які мають статус призовників. Проте це, як правило, відбувалось, за їх бажанням і масового призову чоловіків у віці від 18 до 27 років не відбувалось.

Що змінить новий закон? Після набуття чинності, всі чоловіки у віці від 25 до 27 років, які не проходили військову службу, майже автоматично набувають статусу військовозобов’язаних.

Це означає, що, по-перше, такі чоловіки мають з’явитися до Територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки для заміни посвідчень про приписку на  тимчасові посвідчення. Без цього документу чоловіки не зможуть працевлаштуватись, вступити до навчального закладу та навіть змінити місце проживання.Тим, хто не зробить цього добровільно, варто очікувати на повістку.

По-друге, такі чоловіки одразу після набуття чинності закону можуть бути призвані до війська за мобілізацією.

Валерій Єфремов, адвокат ЮК "A.S.A. GROUP"