Росіяни підірвали Каховську ГЕС 6 червня 2023 року / фото ДСНС

Січ - мати, а Великий Луг - батько - саме так раніше говорили про ті території, які ми знаємо як Каховське водосховище, що втратило свою воду й відкрило доступ до тих таємниць, які ховала ця вода.

Максим Остапенко, кандидат історичних наук, тимчасовий виконувач обов'язків гендиректора Національного заповідника "Києво-Печерська лавра", гідроархеолог та екс-керівник заповідника "Хортиця", в ефірі 1+1 розповів, що очікують знайти на дні Каховського водосховища після техногенної катастрофи, яку влаштували росіяни 6 червня.

За його словами, вода біля Хортиці, а це початок Каховського водосховища, відійшла десь близько 30-40 м, вже видно нові острови, які десятиліттями ніхто не бачив. 

"Уявіть собі, що ми побачимо у Великому Лузі, це територія, яка мала ширину до 25 км, межиріччя Дніпра і Конки, ця територія складалася із сотень островів, озер, річок. Більша частина цієї території залишилася недослідженою", - каже Остапенко.

Тепер археологи досліджуватимуть пам'ятки, які опинилися у зоні затоплення. Вони вже розпочали на Хортиці дослідження тих ділянок, які пошкоджуються, які розмиваються руслом Дніпра. 

"Вже є перші знахідки - епохи бронзи, скіфського часу, козацькі рештки. Найцікавіше буде на Нікопольщині, на Дніпропетровщині, це території, де розташовувалися 5 січей, які були затоплені без жодного дослідження", - каже гідроархеолог.

Великий Луг був розташований між двома річками - Дніпром і Конкою, це була унікальна місцевість. Тут зберігалася велика кількість пам'яток різного часу, які стають доступними після підриву росіянами Каховської ГЕС для великих досліджень.

Копачі-грабіжники активізувалися після підриву росіянами Каховської ГЕС

6 червня 2023 року Росія підірвала Каховську ГЕС, це спричинило масштабне затоплення населених пунктів Херсонської області.

Після підриву Каховської ГЕС на території Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської, а також Одеської областей активізувалися копачі-грабіжники, що шукають цінні предмети за допомогою металодетекторів.

У Дніпропетровській області поліцейські чергують біля обмілілих берегів Каховського водосховища. Уже працює 18 патрулів та чотири спостережні пункти в Нікопольському та Криворізькому районах, вони "відганяють" чорних археологів.

Вас також можуть зацікавити новини: