З 1 жовтня уряд дозволив військовим частинам напряму мобілізувати добровольців. І навіть на Урядовому порталі, сайті МОУ новина про це із заголовком "без ТЦК". Але практично ця постанова, скоріше, підтверджує механізми, що вже працювали чи працюють, ніж вносить кардинальні зміни до мобілізаційного процесу.

В перші місяці великої війни була окрема директива, яка дозволила військовим частинам мобілізовувати до себе добровольців. Зараз, як приклад, можна навести рекрутингові центри 3-ї штурмової, "Drone Force" та інші. Втім, законами та постановами України прямо не передбачалося, що представники військової частини самі знаходять фахівців. Зараз з’явились відповідні норми.

Але, попри те, що в процес мобілізації почали залучати ще й військову частину, схема мобілізації майже не змінилась.

Розкажу як це відбувається.

Відео дня

Перший крок — ви знаходите частину, до якої хочете приєднатись, проходите співбесіду. Якщо вона успішна, отримуєте рекомендаційний лист та йдете з ним до ТЦК, проходите ВЛК. Нарешті, вас відправляють на підготовку, але не в обраний підрозділ, а до навчального центру. Незалежно від звання, посади, досвіду ви проходите БЗВП (базова військова підготовка).

В армії є крилата фраза: "Рано чи пізно всі будемо в піхоті". Лише після кількох тижнів навчання вас відправляють вже на фахову підготовку. Раніше мобілізованих відправляв далі вчитись навчальний центр, зараз — військова частина. 

Питання застосування цивільного фаху в армії для багатьох дуже болюче. Фінансист з багаторічним досвідом і військовою кафедрою може стати начальником продовольчої служби, бо умовній військовій частині бухгалтер не потрібен, а їдальня має працювати. Якщо у цього фінансиста не було військової кафедри, він може стати рядовим у піхоті або штурмовому підрозділі. 

Мобілізовані поповнюють механізовані бригади, які постійно зазнають втрат. Якщо, ви людина, яка не думала, куди і як долучитись до ЗСУ, не аналізувала, до якої військової спеціальності лежить душа, то рано чи пізно на вас чекає загальний моб-план. У бригад, військових частин є потреби. ТЦК їх закриває у першу чергу. І поки вони їх не закриють, не можуть діяти по-іншому з людиною, яку, умовно, привели з вулиці. Але, якщо ви вже маєте підрозділ, готовий вас прийняти, та дієте відповідно до "інструкцій" рекрутера, то гарантовано потрапите у той підрозділ і на ту спеціальність, яку ви планували. 

Не проблема знайти у ЗСУ посаду та фах, яка відповідатиме вашим навичкам, знайти те, чим хочеш займатись.

Так, це не справа одного дня, але зробити це за декілька тижнів — цілком можливо. Посада знайдеться, якщо не за основним фахом, то близьким. Якщо військова частина зацікавлена, вас будуть супроводжувати на всіх етапах мобілізації. 

За останній рік у мене лише позитивний досвід мобілізації до нашого підрозділу через ТЦК за відношенням. Ми налаштовані на те, що люди будуть працювати довго, тому у нас персональний підхід до кожного. І є лише поодинокі випадки, коли люди до нас у підсумку не потрапили. Один отримав бойову травму, другий "загубився" - під час проходження БЗВП на нього вийшли інші рекрутери: "Давай краще  до нас!", і він погодився. Тут, скоріше, випадок з переманюванням фахівців. Але якщо у вашій справі є документи від частини, яка дала вам відношення, ви туди потрапите.

Повертаючись до Постанови, яка почала діяти з 1 жовтня, зауважу, що одна з її цілей — розвантажити ТЦК та СП. У 2023 році конкретно у наш підрозділ прийшло вдвічі менше людей, ніж за половину 2024-го. І зрозуміло, що  у ТЦК є обмеження. По-перше, у територіальному плані, по-друге, у плані пропускної спроможності. Наприклад, на всю Троєщину діє лише один Деснянський РТЦК та СП. 

Армії не вистачає людей, це очевидно.

Але за скандальними новинами про мобілізацію стає непомітним факт, що українці масово продовжують йти добровольцями у ЗСУ.

За ці, майже три роки, подорослішала молодь, а у старшого покоління розв’язуються проблеми, які їх тримали у цивільному житті. Найстаршому у нашому підрозділі - 58 років, наймолодшому -  21. 

Люди з тих чи інших підстав приймають рішення долучитися до війська. У ТЦК не знижується кількість роботи, її частково будуть дублювати військові частини з метою збільшення об'єму призову .

Але, які б заголовки ви не бачили, "мобілізація без ТЦК" - це, скоріше, додатковий порядок і процедура, ніж ліквідація функціоналу ТЦК. Бо ТЦК, окрім функції мобілізації, мають і ведуть функцію обліку. Перелік військовозобов'язаних, які відносяться до їх району, є тільки в ТЦК, і використовується для здійснення призову в загальному порядку.

Олександр Матвієнко, заступник командира підрозділу "Очі" 120 ОРП 

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням