Відучора іноземні медіа повідомляють, що російські війська майже повністю контролюють місто Вугледар на Донеччині, яке українські сили обороняли від самого початку повномасштабного вторгнення. В середу оперативно-стратегічне угруповання військ "Хортиця" заявило, що "вищим командуванням наданий дозвіл на здійснення маневру по виведенню підрозділів з Вугледару з метою збереження особового складу і бойової техніки, зайняття положення для ведення подальших дій".

Офіційного підтвердження від українського Генштабу щодо захоплення Вугледару ще не було.

Але варто пояснити, що Генштаб за всі дні війни жодного разу не надавав неправдиву інформацію. Тобто, могли бути деякі неточності (не помилки), але вони були технічними і їх оперативно виправляли.

Відео дня

Чому повідомлення від Генштабу бувають із затримкою? Тому що вся інформація має бути правдивою на 100%. Тобто, щоб надати таку інформацію, її потрібно декілька разів перевірити, вона має повністю відповідати тому, що відбувається насправді. Врешті, ми не Росія, яка може брехати, як дихати.

Ще один момент: росіяни самі кажуть, що майже 60% розвідувальної інформації отримують з наших відкритих джерел.

Окупанти аналізують великий масив інформації і "витягують" те, що для них може бути корисним.

Таким чином, нам необхідно подати інформацію так, щоб ворог не міг скористатися нею на свою користь. Це інколи буває вкрай важко зробити, тому є пауза – день-два, навіть три. І в цьому немає ніякої конспірології чи приховування інформації.

Повертаючись до ситуації у Вугледарі, він, звісно, важливий для росіян. По-перше, контроль над містом дає їм можливість спокійно користуватися залізницею Донецьк-Маріуполь як логістичним шляхом. По-друге, це панівна висота, вона надає переваги армії, яка там перебуває, - можна далі бачити та далі стріляти. Звільняти і захоплювати будь-які позиції на панівних висотах також досить важко (тому вони й називаються панівними, вони панують над місцевістю).

Після втрати Вугледару нам потрібно тримати оборону, відходячи на ті позиції, які ми вже, впевнений, частково підготували, де рельєф місцевості допомагає тримати оборону від подальших наступів росіян чи готувати наші контрнаступальні дії.

Адже перебувати в низині – це самогубство. Тож, наші дії доволі прогнозовані.

Стосовно подальших дій ворога, їх спрогнозувати важко. Є ознаки того, що готуються наступальній дії росіян на Запорізькому напрямку, там концентруються війська. Також – на Куп’янському та Лиманському напрямках. Курахівський, Покровський і Торецький напрямки теж ніхто не відміняв…

У росіян зараз майже 600 тисяч військовослужбовців перебувають на лінії фронту. Це в чотири рази більше, ніж було на початку повномасштабного вторгнення. Вони сконцентрувалися, вони готувалися до цих наступальних дій протягом цього року, і зараз - пік їхніх можливостей.

На мій погляд, на цьому піку вони будуть ще декілька тижнів. Але це багато в чому залежить і від погодних умов. Щойно розпочнуться рясні дощі, наступальні дії буде проводити вкрай важко. Зараз, на жаль, погода допомагає ворогу. Адже по твердому ґрунту можна рухатися і важкою технікою, і піхоті.

Олексій Гетьман, військовий аналітик, ветеран російсько-української війни, майор запасу ЗСУ

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням