Коли мова йде про загострення на фронті, можливо, так можна сказати про деякі ділянки. Але я хотів би послатися на президента Зеленського, який казав, що загострення дещо зменшилося (мова саме про інтенсивність бойових дій).

Це пов’язано з тим, що росіяни, по-перше, виснажуються. По-друге, вони готуються до наступних наступальних дій.

Якщо говорити про них, то наразі на фронті 470 тисяч російських загарбників. Вони хочуть збільшити цю кількість ще на 300 тисяч. Але наступати на ділянці фронту в 1000 км – неможливо. Для того, щоб наступати, потрібна підтримка з тилу: набоями, снарядами, людьми, технікою, паливно-мастильними та ремонтними матеріалами, медичним та продовольчим забезпеченням. Це очевидно, армія не може просто наступати. Якщо пальне закінчилось, то танк не поїде на АЗС. Тому має бути тил. Найзручніше в цьому плані для росіян – робити це там, де логістичне плече менше, коли позаду окуповані так звані Л/ДНР або рф. На інших ділянках фронту це складніше.

Відео дня

Потрібно розуміти, що будь-які наступальні дії у будь-якої армії відбуваються хвилеподібно. Тобто не може армія постійно активно наступати на великому фронті упродовж тривалого часу. Тому, я б не сказав, що зараз є якесь суттєве загострення.

Але на певних ділянках інтенсивність бойових дій не зменшується упродовж останніх декількох місяців. Спостерігається збільшення обстрілів наших прифронтових, прикордонних територій, особливо Сумщини, Харківщини. Харків росіяни майже щодня обстрілюють, там багато проблем.

Збільшення кількості обстрілів пов’язане з тим, що ворог почав активніше використовувати керовані авіабомби. Раніше росіяни використовували їх менше, а більше – артилерію. Проте це не пов’язано з браком снарядів (в цьому питанні вони нас перевершують в 5-6 разів). Просто близько 10-ти тисяч пострілів - для них це замало. Адже, якщо брати максимальні величини, раніше вони робили 50-60 тисяч, інколи навіть 80 тисяч пострілів за день. Тому, зважаючи на ці 10 тисяч пострілів, можна вважати, що інтенсивність артилерійських обстрілів зменшилась. Натомість росіяни намагаються компенсувати це іншими засобами, в тому числі ракетами невеликої дальності (Х-101) та КАБ для атак по територіях, які розташовані відносно близько до лінії фронту або до кордону.

Загалом щодо кількості ракет говорити про їх збільшення неможливо. Варто брати до уваги кількість, яку вони можуть виготовляти за місяць: Х-101 – до 40 одиниць, "Калібрів" - до 30 одиниць.

В цілому, можуть виготовляти близько сотні ракет. Крім того, є стратегічні резерви. Однак це не більше 900 ракет, і вони намагаються їх не використовувати, адже вважають, що вони потрібні безпосередньо для їхньої безпеки.

З початку року, якщо не помиляюся, було застосовано лише вісім "Калібрів". Ворог накопичив саме таких ракет достатню кількість. І, швидше за все, вони їх накопичили для того, щоб застосувати. Наразі росіяни не виходять в Чорне море так масово, як раніше, тому що бояться наших безпілотників, наших ракет. Але це не означає, що супротивник робитиме так надалі та не використовуватиме "Калібри".

Олексій Гетьман, військовий аналітик, ветеран російсько-української війни, майор запасу ЗСУ

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням