
Якщо Starlink перестане працювати над територією України, то, умовно кажучи, ми опинимося десь у середині 2022 року, коли Starlink ще не було дуже багато, але він уже надавав певні послуги. Про це сказав ексрадник голови Державного космічного агентства Андрій Колесник в інтерв'ю Українському радіо, коментуючи нещодавній збій у роботі супутникової системи.
Він нагадав, що збій Starlink перед цим був у квітні 2022 року, після чого система працювала без збоїв понад три роки.
"Це показує, що система дуже надійна з точки зору будь-якого втручання або зовнішнього, або внутрішнього. І вона дуже легко переконфігуровується, оскільки все-таки за 2,5 години зробити все, щоб запрацювали знову понад 7000 супутників – це дуже важливий показник стійкості системи", - зазначив Колесник.
За його словами, цього разу не всі 7000 супутників, задіяні для надання супутникового інтернету мобільного, вийшли з ладу, 16% все-таки залишилися у режимі надання послуг.
"Але і через те, що зараз підключено декілька мільйонів споживачів на цю систему, 16% не могли надати якісний інтернет. А оскільки вони розташовані в різних орбітальних планах, то перезавантаження призвели до того, що вони не змогли якісно обслуговувати споживачів. І те, що ми бачили цього разу по всьому світі, включаючи Україну, – наслідки. За 2,5 години поновити таку мережу – це технічне диво. І респект інженерам і програмістам компанії SpaceХ", - сказав експерт.
На думку Колесника, Україні потрібно мати альтернативні шляхи супутникового зв'язку, як-от конкурент Starlink система OneWeb від європейців або системи, які працюють одразу на декількох видах орбіт, так звані гібридні супутникові системи. Проте, наголошує він, жодна з них не може повністю замінити Starlink.
"Вони не можуть конкурувати зі Starlink, оскільки Starlink надає на сьогоднішній день найбільшу швидкість і найменший час відклику. Таким чином можна говорити, що вони можуть тільки доповнювати роботу системи Starlink, але повністю замінити їх неможливо", - заявив експерт.
Якщо ж припустити, що Starlink перестане працювати в Україні, то теоретично вона повернеться на кілька років назад, коли Starlink надавав свої послуги не настільки масштабно, вважає Колесник.
"Якщо Starlink відключать, то у нас уже є можливості залучити систему OneWeb, систему, яку розробляє INTELSAT люксембурзької компанії SES. І таким чином частково покрити ті потреби, які ми на сьогодні маємо покривати на території України. Колапсу не буде супутникового зв'язку. Але незручності з'являться, зменшення можливості використання. Ми вже не беззахисні від тієї чи іншої примхи керівника компанії SpaceX", - запевнив він.
Останній збій Starlink: що відомо
Як писав раніше УНІАН, 24 липня по всьому фронту у ЗСУ перестали працювати Starlink. Про це повідомили бійці і військові аналітики. Також стало відомо, що на проблеми зі Starlink скаржаться користувачі по всьому світу. У компанії заявили про збій і запевнили, що розбираються із проблемою.
Уже за кілька годин Starlink відновив роботу. У компанії повідомили, що проблему з мережею повністю усунуто. Її віцепрезидент Майкл Ніколс зазначив, що проблема була спричинена збоєм ключових внутрішніх програмних служб, які забезпечують роботу базової мережі.
Після цього ветеран російсько-української війни, колишній командир роти батальйону "Айдар" Євген Дикий пояснив, що Україні потрібно шукати альтернативу Starlink, але це вкрай непросто, мовляв, на сьогодні у світі не існує сервісу, який повністю замінив би Starlink. Він додав, що зараз над цим працюють, "і на короткостроковій перспективі виглядає так, що ми знайдемо часткову альтернативу Starlink серед конкуруючих з ним мереж".