На Сіверському напрямку, в Бахмутському району Донеччини українським підрозділам аеророзвідки та ударних груп FPV на даний момент вдалося створити певну буферну зону. Через це ворог не може накопичити сили, підійти впритул до українських позицій та здійснити повноцінний штурм.
Про це в етері телемарафону розповіла командир взводу спостереження та технічних засобів розвідки 23-го окремого батальйону спеціального призначення президентської бригади Дар'я Васильченко. За її словами, обстановка доволі контрольована і спокійна.
"Ми постійно спостерігаємо за тим, як ворог застосовує тактику малих груп – це приблизно по 2-5 осіб, які висуваються, щоб закріпитись десь в якійсь норі або ямі, бодай десь. Але в них це не виходить, тому що ми одразу їх бачимо і ведемо по ним вогньове ураження", – акцентувала Васильченко.
Буферну зону створюють за допомогою саме безпілотних апаратів.
"Наші очі в небі спершу цього ворога знаходять, а ударні FPV-дрони одразу його знищують. Це нам дуже допомагає економити живу силу наших піхотинців. І загалом, наші групи та екіпажі майже повністю можуть автономно перекривати такий спокійний напрямок. Взагалі без втручання піхоти", – додала військова.
Крім того, ворог змушений використовувати техніку тільки на дальніх рубежах, адже чим ближче вона підійде, тим швидше українські FPV її розвалять.
"Взагалі використовує як пересадочний транспорт – когось швидко відгрузити, іншу групу на ротацію загрузити. І бігом тікати, поки їх не наздогнали наші FPV", – продовжила вона.
На думку Васильченко, на Сіверському напрямку вдалося досягнути паритету в повітрі по співвідношенню російських FPV проти українських FPV-засобів.
"У нас буває хвилями. Видно, що коли в них йдуть поставки чи відбуваються ротації, то з’являється набагато більше цих FPV і вони вилітають набагато частіше. Ми бачимо, як на ціль може летіти 3-4 одразу ворожих дрони. Так само й в нас може вилітати одразу декілька FPV, якщо ціль того вартує. Але ми ставимося з розумом і з економією до використання таких дороговартісних засобів. З їхнього же боку, навпаки, вони намагаються чим більше вильотів зробити, більше вразити. Це відбувається на нашому напрямку хвилями. Зараз ми прийшли до тієї хвилі, що можемо вилітати навіть частіше, ніж вони", – розповіла військова.
Щодо пріоритетних ворожих цілей для FPV на Сіверському напрямку, то це техніка і артилерійські засоби російських військ.
"Тобто те, що може нанести максимальну шкоду нам. Це в пріоритеті. А далі, це вже може бути жива сила або якийсь транспорт", – констатувала Васильченко.
Дрони у війні
6 лютого президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким доручив створити окремий рід сил безпілотних систем.
Уже 16 вересня глава держави підписав закон, який включає до окремих родів ЗСУ нову структуру – Сили безпілотних систем.
У виданні Forbes зазначають, що Росія та Україна змагаються між собою у війні безпілотників. На думку аналітиків, якщо в кількості таких систем російські окупаційні війська мають деяку перевагу, то в ефективності українські Збройні Сили далеко попереду. Серед головних причин фахівці називають різницю в уміннях операторів, адже ефективність будь-якого безпілотника залежить від досвідченості його пілота
За словами командира підрозділу аеророзвідки TERRA батальйону безпілотних систем 3-ї ОШБр Миколи Волохова, безпілотний компонент на фронті допомагає зберегти життя найдорожчого ресурсу – штурмової та механізованої піхоти. На його думку, дрони – це погляд на майбутнє, але безпілотники не замінять піхоту. Поки про це в жодному разі не йдеться.