
Після двох із половиною років тотальної війни уряд у Києві щосили намагається знайти рекрутів. У травні він ухвалив закон, що дозволяє ув'язненим йти добровольцями в армію, хоча раніше він відкинув цю ідею.
Військові загони зараз змагаються за залучення відповідних ув'язнених. За даними Мін'юсту, інтерес виявили 5900 осіб. Деяким було відмовлено за станом здоров'я. Володимир Присяжнюк підписався після того, як його колонію відвідали два представники першого окремого штурмового батальйону, пише The Guardian.
За його словами, це було гарне рішення.
"Люди одразу почали ставитися до мене з повагою. Тепло було неймовірним. Коли ти у в'язниці, ти ніхто. Тепер я знову людина", - сказав він.
Місяць тому перша партія з 58 колишніх в'язнів прибула на навчальну базу батальйону в Запорізькій області, за 20 км від лінії фронту. Їхній новий дім - зелений табір просто неба, прихований під камуфляжною сіткою і деревами. Новобранці отримують форму, черевики та гвинтівку. Вони сплять під землею на дерев'яних нарах.
У понеділок вони опанували базові навички піхоти: як пробиратися через підлісок "гуськом" і уникати спостереження противника. Обидві сторони широко використовують дрони, а це означає, що солдатам доводиться долати вночі по 3 кілометри, щоб дістатися передових позицій. Засуджених навчають поводження з автоматичною зброєю і кулеметами. Вони отримують уроки про те, як розпізнавати міни і пастки та встановлювати їх.
"Я пишаюся собою. Я відчуваю нову впевненість", - сказав Владислав Васильєв. "Якщо я не виживу, мої діти, принаймні, зможуть мною пишатися. Я хочу захистити їх і свою країну".
Васильєв сказав, що приєднався до батальйону через три роки після п'ятирічного терміну за крадіжку. Він і його співкамерники були більш відданими своїй справі, ніж законослухняні цивільні особи, багато з яких не хочуть воювати, додав він.
Згідно з цією схемою, вироки засуджених анулюються через рік, але вони повинні продовжувати боротися нескінченно. Вони не мають права на 15-денну відпустку двічі на рік, яку надають регулярним солдатам, хоча в батальйоні заявляють, що за хорошу поведінку винагороджуватимуть сімейними побаченнями. Якщо ув'язнені дезертирують, вони отримують додаткові п'ять-десять років тюремного ув'язнення понад початковий вирок. Васильєв сказав, що його дружина Наталя любила його "і в хорошому, і в поганому", додавши, що з ним зв'язалася його колишня сестра.
Однак не всі родичі є його шанувальниками. Присяжнюк розповів, що його дружина Богдана перестала з ним розмовляти минулого місяця.
"Вона засмучена і думає, що я не повернуся. У нас є дві маленькі дівчинки трьох і одного року", - сказав він.
Він розповів, що намагався записатися на військову службу, коли Росія почала вторгнення, але йому сказали, що він не потрібен.
Євген Костогриз повідомив, що його затримали на заході Хмельницької області за злочини, пов'язані з наркотиками. За його словами, будучи колишнім пожежником, він володів корисними навичками надання першої допомоги. Він додав: "У декого з нас є військовий досвід, в інших його взагалі немає. Я хочу захистити свій будинок і сім'ю".
"Росія хоче нас повністю знищити. Це геноцид. Ми повинні їм протистояти", - сказав Васильєв. "Усі розуміють, що сьогодні можна бути живим, а завтра померти. Я знаю, що я риба у великому океані. Якщо кожен зробить що-небудь для звільнення нашої країни, буде легше".
Вербування в'язнів на війну - яка думка командирів
Олексій Дух, представник українського батальйону, заявив, що його країна не буде застосовувати криваву тактику Росії щодо своїх власних тюремних добровольців. Він охарактеризував новобранців як "досить хороших" і сказав, що рівень їхньої мотивації нагадує піднесений настрій навесні 2022 року, коли тисячі патріотично налаштованих молодих людей шикувалися в чергу біля армійських призовних пунктів.
Інструктор Денис Кравченко заявив, що військовим потрібен кращий піар і вищі зарплати, якщо вони хочуть вирішити проблему набору кадрів. Засуджені отримують стандартну армійську зарплату: 500 доларів на місяць плюс 2500 доларів під час служби на передовій. З огляду на повсюдне поширення дронів, українські солдати рідко стріляють по росіянах - на відміну від перших тижнів війни.
"Танки ведуть вогонь із прихованих позицій на відстані 3-4 км. Евакуація ускладнена. Якщо ви поранені, вам потрібно дочекатися темряви", - сказав він.
Він додав, що деяким новобранцям необхідно попрацювати над своїм рівнем фізичної підготовки. Цього літа їх відправлять до складу штурмових частин, які використовуються для штурму російських позицій.
Війна в Україні - вербування ув'язнених
У складі 57-ї окремої мотопіхотної бригади імені кошового отамана Костя Гордієнка сформовано підрозділ з осіб, які відбували покарання в місцях позбавлення волі та виявили бажання долучитися до оборони держави.
Зазначається, що цей підрозділ сформовано з добровольців, які самі прийняли рішення захищати країну.
"Усі мають право на помилку і водночас - на другий шанс. Ці чоловіки вмотивовані, патріотично налаштовані, неодноразово виявляли бажання захищати Батьківщину і з першого ж дня рвалися в бій", - сказано в повідомленні.