Україна може отримати ракети ATACMS дальністью 300 км / фото US Army

Сполучені Штати Америки в найближчому майбутньому можуть передати Україні ракети ATACMS, здатні бити на відстань до 300 км.

Наша країна і раніше отримувала ракети ATACMS. Однак варіант, переданий восени 2023 року, мав майже вдвічі меншу дальність – 165 км. УНІАН зібрав усе, що потрібно знати про ракети ATACMS та їхні модифікації.

Ракета ATACMS – ціна

ATACMS розшифровується як Army Tactical Missile System (Армійська тактична ракетна система). Виробляє ракети компанія Lockheed Martin.

Відео дня

Ціна однієї ракети безпосередньо залежить від обсягу та умов контракту. Приміром, у 2020 році виробник повідомляв про роботи на загальну суму 426 млн доларів – планувалося виготовити 400 ракет. Таким чином, одна ракета в середньому коштувала близько 1,065 млн доларів.

Модифікації ракет ATACMS

ATACMS Block I – прийнята на озброєння 1991 року. Дальність стрільби – до 165 км. Її довжина становить 3,96 м, а діаметр – 0,61 м.

Ця модифікація може зустрічатися під позначеннями M39, MGM-140 або MGM-140A. Бойова частина має 950 суббоєприпасів М74, і кожен із них покриває до 15 квадратних метрів.

ATACMS Block IA – прийнята на озброєння в 1998 році. Дальність стрільби – до 300 км. Довжина дорівнює 3,96 м, а діаметр – 0,61 м. Може зустрічатися під позначеннями М39А1 і MGM-140B.

"На цій ракеті бойова частина має втричі зменшене корисне навантаження, якщо порівняти з попередньою версією – лише 300 суббоєприпасів М74. Але дальність стрільби збільшено до 290 км. Система наведення – комбінована, поєднання інерціальної та GPS-навігації", – пише Defense Express.

ATACMS Block IVA – "бойове хрещення" ракета пройшла 2003 року під час війни в Іраку. Може зустрічатися під різними позначеннями: Block IA Quick Reaction Unitary, Block IA Unitary, Block IA Unitary PIP, QRU, M57, MGM-140E, MGM-168, T2K і XM57.

Дальність стрільби цієї модифікації сягає 300 км. Але цікавим моментом є унітарна бойова частина масою 227 км. Вона призначена для знищення бункерів і фортифікаційних споруд.

ATACMS-P – ця ракета також зустрічається під позначенням M39A3. Її розробили спеціально для ВМС США. Призначена для ураження заглиблених цілей.

Модернізований TACMS – також зустрічається під позначенням M57A1. Робота над цією модифікацією розпочалася у 2016 році. Виробник заявляє, що дальність цієї версії становить від 300 до 450 км. Крім того, вона оснащена новітньою електронікою.

З чого запускають ракети ATACMS

Для здійснення пусків цих ракет використовуються установки M270 MLRS або HIMARS. Обидві є в розпорядженні Сил оборони України. Далі розповімо про кожну детальніше.

M270 MLRS  реактивна система залпового вогню на гусеничній базі БМП M2 Bradley. Її прийняли на озброєння 1983 року. Вона призначена для ураження закритих вогневих позицій за будь-яких погодних умов, позицій артилерії та засобів протиповітряної оборони противника, а також вантажних автомобілів і бронетранспортерів.

фото US Army

Ціна однієї такої системи становить 2,3 млн доларів. Екіпаж складається з трьох осіб.

Щодо характеристик, то ця РСЗВ може здійснювати 12 пострілів за хвилину, дальність стрільби – 45-80 км (для ракет калібру 227 мм), до 300 км (MGM-140 ATACMS) до 500 км (Precision Strike Missile). Максимальна швидкість становить 64 км/год.

HIMARS – американська реактивна система залпового вогню, здатна вражати цілі на відстані до 500 км. Перші відомості про її розробку з'явилися 1994 року, а розгортання систем почалося 2005 року. Уперше її використовували в боях у 2007 році в Іраку.

фото Генштабу ЗСУ

HIMARS призначений для ураження районів зосередження артилерійських систем, засобів ППО, складів із боєприпасами і навіть для знищення скупчень живої сили противника, вантажного транспорту, бойових машин і бронетранспортерів, а також для надання вогневої підтримки своїм підрозділам.

Говорячи про характеристики, варто зазначити, що ця РСЗВ може мати 6 ракет типу GMLRS, або 1 – MGM-140 ATACMS. Максимальна швидкість – 85 км/год.

Не можна не згадати і той факт, що загальна вартість системи HIMARS за час війни в Україні підскочила до 4 млн доларів. Один постріл обходиться в приблизно 900 тисяч доларів.

Потенційна зона ураження ракет ATACMS

Як відомо, Україна вже використовувала ракети ATACMS у війні з окупантами. Щоправда, поки що максимальна дальність, яку могли покрити передані партнерами снаряди, становила 165 км. У цьому разі, згідно з матеріалом Defense Express, опублікованим восени 2023 року, під прицілом опиняються такі території:

Радіус ураження ракети ATACMS дальністю 165 км (станом на осінь 2023 року) / фото Defense Express

Якщо ж США передадуть ATACMS дальністю 300 км, зона потенційного ураження суттєво розшириться. Тоді наші військові зможуть діставати цілі ворога на всій окупованій території України. Говорити про удари цими ракетами по території РФ через обмеження з боку США поки що не доводиться.

Радіус ураження ракети ATACMS дальністю 300 км (станом на осінь 2023 року) / фото Defense Express

Інші особливості ракет ATACMS

Відомо, що ATACMS може працювати в будь-яких погодних умовах і в будь-який час доби.

Не менш важливим є і той факт, що ATACMS досить не просто перехопити системами протиповітряної оборони. Причина у високій швидкості (до 3 Махів – близько 3675 км/год) і крутій траєкторії польоту ракети, що коригує свій напрямок.

"Для перехоплення таких ракет необхідне створення ешелонованої системи ППО з комплексами С-400/С-300В і "Бук" останніх модифікацій. Водночас збройні сили РФ не мають у своєму розпорядженні достатньої кількості ЗРК для створення таких рубежів оборони навколо всіх важливих військових об'єктів на окупованих територіях України", – пояснював "Мілітарний".

Застосування ATACMS під час війни в Україні

17 жовтня в тимчасово окупованому Бердянську сталася "бавовна". Там прогриміли потужні вибухи в районі аеродрому. Того ж дня "прилетіло" і по аеродрому в Луганську.

Пізніше стало відомо, що ударів було завдано ракетами ATACMS. Це був перший факт застосування цих ракет Україною. Їх передача відбулася таємно.

Крім того, Forbes пише, що саме ракети дальньої дії M39 (ATACMS), які США передали в пакеті допомоги від 12 березня 2024 року, використовувалися українськими військовими для удару по окупованому Джанкою.

Вас також можуть зацікавити новини: