За словами Владислава Бельбаса, в Україні є два великі виробники бронеавтомобілів / колаж УНІАН, фото пресслужба підприємства "Українська бронетехніка"

Очільник найбільшого в Україні приватного виробника зброї "Українська бронетехніка" Владислав Бельбас розповів УНІАН про нові розробки та розвиток українського військового виробництва та порівняв вітчизняну та імпортну бронетехніку.

Наприклад, він поділився що є перевагою українських MRAP'ів - машин з захистом від мін і засідок, та розповів, що потребує доопрацювання. Зокрема він відповів на запитання, чи є перевагою наявність РЕБ на машині.

"Однозначно наша перевага. У тих машин, які нам дає Захід, РЕБу від FPV-дронів взагалі немає. Ніхто такі системи там в автомобілі не інтегрує", - сказав він.

Відео дня

Також фахівець порівняв бронювання. За його словами, у різних моделей - свій відповідний захист, але, в цілому, якщо йде мова про MRAP'и, то Україні переважно передають машини з балістичним захистом натівського класу STANAG-2. Це середній рівень, а всього є три рівні. В українських машинах подібного класу захист аналогічний.

"Але практика показала, що протимінний захист в нас кращий. У "Новатора-2" офіційно клас захисту STANAG-2 - тобто витримує під колесом та днищем вибух міни еквівалентом 6 кг тротилу. Але наші машини витримували й підрив на протитанковій міні - 8 кілограмів тротилу. "Витримували" - це означає, що не була порушена цілісність бронекапсули, де знаходиться екіпаж - люди не отримали травматичних ушкоджень. Нова "Варта" вже має посилений 3-й рівень захисту - вищий, ніж у конкурентів", - розповів Бельбас.

За його словами, в Україні є два великі виробники бронеавтомобілів - "Українська бронетехніка" та НВО "Практика", які здатні забезпечити більшість потреб війська, якщо завчасно робити замовлення. Як зазначив Бельбас, тоді й ціни будуть нижчі на 20-30%, ніж в імпортерів.

"По співвідношенню ціна-якість ми дуже виграємо у закордонних виробників бронеавтомобілів. За цим показником та за результатами експлуатації наш "Новатор-2" рангують як найкращий у своєму класі", - акцентував керівник.

На бронеавтомобілі вітчизняні виробники можуть встановлювати різні бойові модулі - турецькі, ізраїльські, українські, з різним озброєнням - ДШК, КПВТ (моделі кулеметів), гранатомети тощо. За словами Бельбаса, є й з протитанковими комплексами виробництва КБ "Луч", також ставили комплекси від БМД (бойових машин десанту), які показали себе досить ефективно на легкоброньованій техніці. Як він відзначив, українські бойові модулі встановлюють з 2023 року і вони показують себе більш надійними за закордонні.

"Але потрібно розуміти, що це дороге задоволення і на всіх машинах модулі будуть різні - відповідно до запиту замовника. Також додам, що ми робимо універсальну турель з кріпленнями під чотири типи озброєння, але безпосередньо зброю зазвичай не ставимо - це робить замовник. В Міноборони багато кулеметів на складах, тому їх встановлено найбільше", - каже очільник підприємства.

Водночас бувають виключення. Наприклад, на замовлення Нацгвардії "Українська бронетехніка" постачає бронеавтомобілі з кулеметами.

Він уточнив, що при перевазі по сервісній підтримці, ціні, надійності тощо, по бронюванню українські бронеавтомобілі співставні. Також Бельбас пояснив, чому "у нас так багато чудових MRAP'ів".

"На жаль, це наш недолік та наслідок того, що держава до повномасштабної війни не пріоритезувала розвиток ББМ. Так було і до 2014 року, і після нього. Тому ми змушені заміщувати бронеавтомобілями нестачу БМП та БТРів. Росія теж не створила за оці всі роки після розвалу СРСР нових БМП чи БТРів, лише модернізувала старі, але вона мала значні їх залишки ще з часів Радянського Союзу", - сказав фахівець.

Він припустив, що росіяни, певно, плануючи напад на Україну, хоч якось бронетехніку закуповували та оновлювали. На жаль, Україна тоді це майже не робила. Тому потім вимушені були переорієнтуватися на бронеавтомобілі, бо їх виробництво простіше налагодити, ніж гусеничної техніки.

"До речі, ми працювали над створення власної БМП. Ще у 2018-2019 роках ми брали участь у тендері Міноборони по цьому запиту, але, на жаль, той проєкт був "заморожений". Але ми про нього не забули. Бо це вірна стратегія - мати власну БМП. Тому паралельно вже зараз працюємо з нашими закордонними партнерами над постачанням та локалізацією в Україні австрійсько-іспанської БМП ASCOD (Austrian-Spanish Cooperative Development), яку зараз виробляє консорціум на чолі з General Dynamics European Land Systems (США)", - наголосив Бельбас.

Зброя для України - останні новини

Нещодавно міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус оголосив, що Україна отримає ще 12 гаубиць Panzerhaubitze 2000. Як повідомляє Stern, перші шість одиниць мають бути поставлені протягом двох місяців. Німецький міністр зазначив, що сухопутні війська "навряд чи здатні діяти без ефективної й оперативної артилерії".

Також стало відомо, що Україна отримає від Латвії бойові розвідувальні бронетранспортери. Наразі з міркувань безпеки конкретна кількість не уточнюється.

Вас також можуть зацікавити новини: