Ракета "Нептун" - один з напрямків української ракетної програми / фото ВМСУ

Від першого дня повномасштабного вторгнення в Україну Росія покладалася на далекобійні ракети, як одну з багатьох своїх військових переваг. Україна майже не мала подібної зброї, але, схоже, незабаром ситуація може змінитися, пише DW.

Видання зазначає, що союзники передали Україні обмежену кількість крилатих та балістичних ракет. Але вони мають невелику дальність польоту, а партнери ще й забороняють застосовувати ці ракети по території РФ. Щоб змінити ситуацію, Україна працює над реалізацією власної ракетної програми.

Реактивний дрон-камікадзе "Паляниця"

На День Незалежності президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна вперше успішно застосувала нову зброю – так званий ракето-дрон "Паляниця".

Відео дня

"Є частина комплектуючих з-за кордону, але дизайн і повне виробництво — в Україні", — розповів DW колишній міністр стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишін.

Як повідомляє український урядовий сайт United24, який опублікував відео безпілотника "Паляниця", українські фахівці розробляли цю зброю близько півтора року. "Паляниця" оснащена турбореактивним двигуном і, отже, має значно вищу швидкість, ніж дрони з двигунами внутрішнього згоряння. Він також оснащений кількома системами наведення.

Головними цілями бойових безпілотників "Паляниця", ймовірно, стануть близько 20 російських військових аеродромів, з яких Росія обстрілює Україну. Деякі з них знаходяться на відстані від 600 до 700 кілометрів від українського кордону.

За даними United24, вартість безпілотника "значно нижча, ніж у аналогічних ракет", очікується подальше зниження ціни та розширення виробництва. Вся інша інформація залишається секретною.

Директор української аналітичної групи Defence Express Сергій Згурець розповів DW, що через відсутність даних у відкритому доступі точно оцінити ефективність "Паляниці" неможливо.

"Наразі дальність — це єдиний параметр, який допомагає нам оцінити зброю. Однак найважливіше – не дальність, а вага боєголовки та точність влучення", – наголосив він.

Ракети морського та наземного базування "Нептун"

Згурець розповів DW, що за останні роки Україна досягла певних успіхів у своїй ракетній програмі.

"Наприклад, серія протитанкової зброї типу "Стугна" та "Корсар" зараз у масовому виробництві. Або протикорабельна ракета Р-360 "Нептун". Ця продукція київського конструкторського бюро "Луч" стоїть на озброєнні військ з 2020 року, а також береговий ракетний комплекс РК-360МС, призначений для виявлення та знищення кораблів противника різного класу", – сказав він.

Ракета "Нептун" має 150-кілограмову бойову частину і радіус дії до 300 кілометрів.

13 квітня 2022 року відбулася одна з найвизначніших подій українсько-російської війни: дві ракети "Нептун" потопили російський флагман "Москва".

У 2023 році стало відомо, що українські розробники модифікували ракету морського базування "Нептун" у варіанти, здатні вражати як кораблі, так і наземні цілі.

Представник Міноборони України повідомив американському новинно-аналітичному сайту The War Zone, що нова зброя має нову систему наведення, але запускається з тієї ж пускової установки, що й ракета морського базування. Чиновник зазначив, що модифікований "Нептун" має радіус дії близько 400 кілометрів і 350-кілограмову боєголовку, що у понад двічі більше, ніж у протикорабельної версії.

Українські військові вже неодноразово використовували модифіковану ракету "Нептун".

Що нового в ракетній програмі

За даними ЗМІ, торік Україна також розгорнула ракети ЗРК С-200 для ударів углиб Росії.

Зараз ці ракети модифіковано, щоб вони також могли вражати наземні цілі. Київ офіційно цього не підтвердив, але представник уряду повідомив BBC Україна, що така робота ведеться: "У нинішніх обставинах ми повинні знайти вихід. Ми знайшли рішення з С-200, і воно, здається, працює добре поки що."

Країна також використовує модернізовані радянські безпілотники-розвідники Ту-141 "Стриж". Ці дрони мають турбодвигун і можуть розвивати швидкість близько 1000 кілометрів на годину. За даними СБУ, у 2023 році ці безпілотники пошкодили російські дальні бомбардувальники Ту-95 в Енгельсі.

Посилаючись на секретність, Міноборони України відмовилося коментувати DW ракетну програму. Однак відомо, що український ОПК розробляє власну балістичну ракету з 2006 року.

Йдеться про ракету малої дальності "Сапсан", яка має діаметр фюзеляжу 0,9 метра і дальність польоту 500 кілометрів. Ракета відома під експортною назвою "Грім-2". Зазначається, що Україна виготовила для Саудівської Аравії "Грім-2" діаметром 0,6 метра і радіусом дії 280 кілометрів.

З початку війни розробку "Сапсана" публічно не коментували, хоча Росія неодноразово заявляла про збиття українських ракет "Грім-2".

"Україна, безсумнівно, здатна виробляти достатню кількість ракет для війни з Росією. Не можна недооцінювати українців щодо такої техніки. До війни вони, безсумнівно, входили до десятки найкращих космічних держав світу, тому що вони володіли досвідом у створенні космічних ракет тощо. Просто для ілюстрації: улюблена ракета Ілона Маска, окрім його власної, це "Зеніт", зроблена в Україні", — сказав DW Френк Левідж, британський військовий аналітик і колишній офіцер британської військової розвідки.

Останні новинки озброєнь ЗСУ

Як писав УНІАН, Україна створює флот дронів-винищувачів і вже вийшла на останній етап. ЗСУ вже застосовують коптери-перехоплювачі, на підході перехоплювачі типу "крило". Далі справа за безпілотними винищувачами, що літатимуть на сотні кілометрів.

Також ми розповідали, що віднедавна ЗСУ почали активно застосовувати вогнеметні дрони, які в Мережі вже прозвали "драконами". Ці безпілотники низько літають над російськими позиціями в посадках і лісах та заливають росіян розплавленим металом, випалюючи окопи, бліндажі і техніку.

Вас також можуть зацікавити новини: