Як вступити до польського ВНЗ на бюджет - варіанти / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Закордонні вищі навчальні заклади приваблюють старшокласників і не дарма - мати диплом Оксфордського або Єльського університету мріють багато молодих людей. Однак вступ до Англії чи США доступний не кожному, насамперед через високі вимоги та дорожнечу навчання. Саме тому ті, хто хоче вчитися за кордоном, розглядають європейські ВНЗ.

Після початку повномасштабної війни Польща стала однією з країн, яка прийняла найбільшу кількість українських біженців. Серед них є і жінки з дітьми старшого шкільного віку - їм точно буде цікаво, як проходить навчання в Польщі для українців і чи можна вступити на бюджет.

Як вступити до Польщі з України - варіанти ВНЗ

Перед тим як вступити до Польщі, важливо знати, що університети в республіці діляться на два види - приватні та державні. За даними сайту students.pl, вступити до приватного університету на бюджет неможливо, всі форми навчання (і денна, і заочна) проводяться тільки на платній основі. Навчання в Польщі для студента приватного вишу може "влетіти в копієчку" - рік навчання на "денному" в більшості вищих навчальних закладів коштує 5-6 тисяч злотих, на заочному - від 2500 до 30 000 - ціна варіюється залежно від престижності університету та обраної програми навчання.

Відео дня

У державному ВНЗ все інакше - бюджет доступний, але тільки на очній формі навчання. Заочна - тільки платно, наприклад, у Варшавському університеті рік навчання коштує від 2 до 9 тисяч злотих залежно від спеціальності, у Варшавському політеху - від 5 до 10, а медичні, технічні або інженерні напрямки обійдуться ще дорожче.

Навчання в Польщі для українців на бюджеті - хто має право

Єдиний вихід для пересічного українця - вступити до Польщі на бюджет. Як ми вже сказали, такий варіант можливий, тільки якщо ви підберете для себе саме державний ВНЗ і тільки очну форму навчання. На офіційному сайті Study in Poland сказано, що навчання в Польщі на безоплатній основі можливе для українців, які:

  • мають карту Karta Stałego Pobytu - дозвіл на постійне перебування в країні;
  • є громадянами Польщі, мають карту поляка (Karta Polaka);
  • мають документ, що підтверджує їхнє польське походження;
  • оформили статус біженця або тимчасового захисту;
  • склали іспит на знання польської мови на рівні С1, отримали державний сертифікат;
  • є подружжям або родичами громадянина Польщі;
  • отримали дозвіл на тимчасове перебування з метою возз'єднання сім'ї.

Деякі компанії, які допомагають українцям зі вступом до польських вищих навчальних закладів, пишуть, щонайбільш реальним варіантом був і залишається тест на знання мови. Тобто, якщо ви не маєте карти побиту чи карти поляка, але доведете, що розмовляєте польською як носій (бодай на рівні С1) і зможете підтвердити це сертифікатом, маєте шанси вступити до вишу на бюджет.

Також навчання в Польщі на безоплатній основі доступне для власників PESEL - польського ІПН. У тих українців, які мають такий унікальний код, є право не тільки на безоплатне навчання, а й на медичну страховку та багато інших благ. Для того щоб вступити до ВНЗ за допомогою цього способу, потрібно надати:

  • PESEL зі статусом UKR
  • шкільний атестат
  • документ, де буде вказано, що ви в'їхали до Польщі після 24 лютого 2022 року;
  • сертифікат про знання мови на рівні B1-B2.

Важливо розуміти, що PESEL не дає жодних привілеїв - вступ відбуватиметься на загальних підставах разом із громадянами Польщі. Абітурієнт може взяти участь у конкурсі атестатів або скласти вступні іспити - залежно від вимог конкретного університету.

Усі батьки, які планують віддати свою дитину до польського вишу, мають розуміти, що навчання в Польщі після 11 класу для українців без знання мови неможливе, принаймні на бюджеті. Дитині доведеться вивчити польську хоча б на рівні B1-B2, а то й вище.

Вас також можуть зацікавити новини: