Для видобутку літію на Полохівському родовищі необхідні величезні вкладення / фото - ua.depositphotos.com

Поки Україна і США обговорюють угоду про видобуток корисних копалин, з'ясувалося, що знадобиться кілька років, перш ніж країни почнуть отримувати вигоду від цієї угоди, повідомляє Reuters.

Зазначається, що на замовлення української гірничодобувної компанії UkrLithiumMining було проведено екологічні дослідження на засніжених полях у центральній Україні, де розташовані найбільші в країні розвідані родовища літію. Група консультантів-екологів визначила, що тільки підготовка до видобутку ресурсу може зайняти кілька років.

Головний стратег компанії UkrLithiumMining Денис Альошин заявив у розмові з журналістами, що угода про корисні копалини є правильним кроком. За його словами, участь США робить Україну менш вразливою для російської агресії в довгостроковій перспективі.

Відео дня

Проте Альошин наголосив, що без західних гарантій безпеки видобуток літію на Полохівському родовищі буде ускладнено. В агентстві нагадали, що воно розташоване всього за 240 км на північний захід від лінії фронту з Росією.

"До початку війни у мене було багато комерційних переговорів з інвесторами, які були зацікавлені в проєкті. Але коли почалася війна... Раціональний генеральний директор не піде в країну, де йде війна, він піде в Зімбабве, Канаду або Африку. Є багато місць, куди можна поїхати, де немає війни", - сказав Альошин журналістам.

Незважаючи на труднощі, головний стратег UkrLithiumMining заявив, що його компанія в кінцевому підсумку планує видобувати близько 1,5 млн тонн сирої руди на рік і переробляти її в 300 000 тонн петалітового концентрату.

При додаткових інвестиціях, за словами Альошина, концентрат можна буде переробляти до отримання 22 000 тонн карбонату літію для акумуляторних батарей.

Головний стратег UkrLithiumMining додав, що компанії знадобиться зібрати 350 мільйонів доларів і витратити щонайменше 1,5 року на проведення техніко-економічного обгрунтування, перш ніж почати будівництво рудника і збагачувальної фабрики.

"Це означає, що ми зможемо вийти на стабільну стадію виробництва, можливо, до 2029 року", - пояснив він.

Сім керівників гірничодобувних компаній і галузевих аналітиків зазначили в розмові з журналістами, що терміни, зазначені Альошиним, є оптимістичними.

"Реальність така, що більшість літієвих родовищ в Україні було виявлено за радянських часів, і впродовж багатьох років не було жодних реальних оновлень чи розвідки. Навіть якщо все складеться вдало, на розробку Полохівського родовища до стадії виробництва придатного для використання літію піде не менше восьми років", - сказав аналітик Benchmark Mineral Intelligence Федеріко Гей.

Він наголосив, що родовище розташоване на великій глибині і може потребувати до 800 мільйонів доларів тільки на будівництво шахти і збагачувальної фабрики. Також він заявив, що для виробництва літієвих сполук, необхідних для акумуляторних батарей, найімовірніше, знадобляться інвестиції в розмірі ще 1 мільярда доларів.

В агентстві поділилися, що ознайомилися з проєктом угоди про видобуток корисних копалин. У документі містилися обнадійливі формулювання, але США не вказали жодних конкретних гарантій безпеки. Натомість в угоді було зазначено те, що Київ і Вашингтон створять спільний "Інвестиційний фонд відновлення", до якого Україні довелося б вносити 50% доходів від майбутньої монетизації державних природних ресурсів.

Чотири експерти розповіли журналістам, що деякі умови угоди є "розмитими". За їхніми словами, для уточнення деталей потрібні подальші переговори.

Угода про корисні копалини - важливі новини

Нагадаємо, що сьогодні, 28 лютого, президент України Володимир Зеленський вирушив до Вашингтона на зустріч із главою Білого дому Дональдом Трампом. Зокрема, сторони планували підписати угоду про видобуток корисних копалин.

Проте під час зустрічі між Зеленським, Трампом і віцепрезидентом США Джей Ді Венсом у прямому ефірі виникла запекла перепалка. У зв'язку з цим президент України достроково покинув Білий дім, а низка західних ЗМІ повідомила про те, що підписання угоди про видобуток корисних копалин відклали.

Раніше прем'єр-міністр України Денис Шмигаль говорив про те, що в угоді про видобуток корисних копалин є гарантії безпеки для України.

Вас також можуть зацікавити новини: