
Країни НАТО уникають переосмислення своїх військових доктрин і просто переобладнують свої армії сучаснішою зброєю, чого однак не достатньо, щоб бути реально готовими до наступної війни. Таку думку в інтерв'ю "Лівому Берегу" висловив колишній головнокомандувачем ЗСУ, а нині посол України у Великій Британії Валерій Залужний.
"У країнах НАТО вважають, що це переозброєння буде чарівною паличкою, яка їх виручить в будь-який момент. А я кажу: ні. Бо нове озброєння за собою тягне нову тактику застосування, нові форми і способи застосування, що тягне за собою нові структури, в яких воно застосовується, і як наслідок, потребу у новій доктрині застосування. Як наслідок – потребу у новій системі підготовки, новому фінансуванні. І для будь-якої країни НАТО – це десь років п’ять", - сказав Залужний.
При цьому він зауважив, що наразі у НАТО є затверджена доктрина щодо застосування, розбудови, політики розвитку тощо, але вона зовсім не співпадає з тими новими технологіями, які зараз є на полі бою.
"П’ять років - це якщо сьогодні вони долучаться до процесу. Але я спостерігаю мабуть півтора роки мінімум, як це "сьогодні" в них має наступити, але воно ще не наступило. …Між заявами політичних лідерів і наслідками якихось практичних дій в системі оборони, на жаль, великий провал. Тому що їхня національна оборона будується на спроможностях колективної безпеки і своєї участі у тій колективній безпеці", - зазначив Залужний.
За його словами, наявність в України досвіду сучасної війни та нових потужних технологій – це для країни додаткове навантаження у питанні відносин з країнами Альянсу.
"Нам треба допомогти країнам НАТО все це опанувати, побудувати ефективні платформи. І до цього вже треба залучати їхню систему підготовки, щоб вони вже бачили як оця зброя змінює ландшафт бойових дій, змінює тактику", - пояснив Залужний.
Він зазначив, що на сьогоднішній день НАТО залишається єдиним орієнтиром для України, бо це, перш за все, найпотужніший силовий блок.
"Але Альянс потребує переосмислення, перебудови. І, ймовірніше за все, якщо його потрібно було б зберігати, то потрібно було б відкинути ці всі політичні амбіції і перш за все подумати про безпеку, а значить про Україну. А потім вже думати, на підставі чого далі формувати оце величезне безпекове об’єднання, яке й так буде сформовано. Тому що інша сторона - вона сформує його досить швидко і сформувала вже де-факто, залишилось де-юре. Для того щоб сформувати його ідею треба всього на всього зупинка війни, щоб розібратися хто кому що винен і що робити далі", - прокоментував Залужний.
Проблеми НАТО
Як повідомляв УНІАН, раніше окремі експерти стверджували, що стратегія Заходу для наземних боїв стикається з дедалі більшими загрозами.
Щодо цього військовий експерт Business Insider Майкл Пек висловив думку, що найбільшою проблемою НАТО є не стратегія Альянсу, а її реалізація. За його словами, війна в Україні показує, що теорія бойової доктрини НАТО є правильною. Водночас проблема полягає в тому, що Великій Британії та іншим країнам НАТО не вистачає ресурсів для її реалізації.
Колумніст газети The Guardian Саймон Тісдал писав, що програш України у війні з РФ, якщо таке станеться, буде "епічною стратегічною поразкою Заходу, яка зрівняється або перевершить катастрофи в Афганістані та Іраку". Він вважає, що негативні наслідки для Європи, Великої Британії, НАТО та міжнародного права будуть справді жахливими.