США хочуть контролювати усі надра та всю нову інфраструктуру України / колаж УНІАН, фото president.gov.ua, ua.depositphotos.com

Нова версія угоди про українські корисні копалини, передана американцями за своєю суттю є "документом про експропріацію" українських ресурсів. Також з неї випливає очевидний намір заблокувати просування Києва до членства в ЄС і повернути Україну у роль безправного транзитера російських газу і нафти. Про це пише британська The Telegraph, аналізуючи текст документу, з яким вдалося ознайомитися. 

Описуючи суть нової версії угоди, автор публікації вважає, що "Дональд Трамп приставив рушницю до голови Володимира Зеленського". Фактично Америка вимагає від України величезних репарацій, у ролі яких виступає половина українських викопних ресурсів та транспортно-промислова інфраструктура.

"Це документ про експропріацію. Немає жодних гарантій, жодних оборонних пунктів, США нічого не пропонують. Американці можуть піти, українці - ні. Я ніколи раніше не бачив нічого подібного", — сказав експерт з енергетичного права Атлантичної ради Алан Райлі.

Відео дня

Автор публікації робить висновок, що цієї угодою Трамп хоче перетворити Україну на ресурсну провінцію для американської промисловості. Ба більше, автор бачить тут взаємозв’язок із переговорами між США та Росією щодо всеосяжного енергетичного партнерства, яке може включати плани з відновлення західно-сибірських газових потоків до Європи, на транспортуванні яких хочуть заробляти американці.

"Відроджена торгівля газом проходитиме через українську мережу, а згодом через Балтику, коли саботовані газопроводи Nord Stream будуть відновлені", – пише The Telegraph.

Текст нової версії угоди, з яким ознайомилися журналісти, передбачає створення спільного інвестиційного фонду України та США, в якому останнє слово буде за американцями. Фонд контролюватиме розробку практично всіх українських копалин, і США будуть отримувати весь прибуток від цієї діяльності, доки Америка на цьому не заробить 104 мільярда доларів як компенсацію за надану Україні військову допомогу. Після цього доходи будуть ділитися 50 на 50 між двома країнами.

При цьому будь-які нові інвестиційні проекти щодо розробки українських надр або будівництва нової інфраструктури мають в першу чергу подаватися на розгляд цього фонду. Лише у тому випадку, коли фонд відмовиться від проекту, його можна буде пропонувати іншим інвесторам.

"Це несумісно з членством в ЄС, і, можливо, це є частиною мети. Мені потрібно задуматися, чи не полягав справжній намір в тому, щоб змусити Зеленського відхилити це", – каже аналітик Алан Райлі.

Реакція на нову версію угоди про українські ресурси

Як писав УНІАН, учора стало відомо, що США передали Києву нову версію угоди про корисні копалини. Народний депутат Ярослав Железняк заявив, що проєкт вкрай невигідний для України, бо прибутки мають виводитися за кордон, а США першими отримуватимуть роялті з фонду. Він також висловив сумнів, що Верховна Рада могла б ратифікувати документ у такому вигляді.

Американське економічне видання Bloomberg висловило припущення, що нова версія угоди, запропонована американцями, покликана витіснити європейський бізнес з України і замінити його американським. Також у виданні вважають, що підписання угоди значно б ускладнило Україні шлях до Євросоюзу.

Вас також можуть зацікавити новини: