
Один із засновників корпорації Apple Стів Джобс часто говорив про різні якості, які ведуть людину до успіху, хоча б тому, що його про це постійно запитували.
Однією з них була готовність просити про допомогу. Іншою - вміння йти нестандартним шляхом і робити те, що інші зазвичай не роблять або навіть не наважуються розглядати. Ще одним - накопичення різноманітного життєвого досвіду, щоб потім уміти розв'язувати проблеми оригінальними способами, пише авторка книжки "Міф про мотивацію. Як успішні люди налаштовуються на перемогу" Джефф Гейден у матеріалі Inc.
Однак особливу увагу співзасновник Apple приділяв завзятості. "Я переконаний, що приблизно половина того, що відрізняє успішних підприємців від неуспішних - це чиста завзятість. Це дуже важко. Ти вкладаєш у це стільки життя. Бувають такі важкі моменти... що більшість людей просто здаються", - заявляв Джобс. При цьому, він не звинувачував людей за те, що вони здаються. Адже це справді важко.
У матеріалі йдеться, що нічого значущого неможливо досягти, якщо ви не здатні пройти шлях до кінця. Але розвинути в собі завзятість - навіть незважаючи на те, наскільки важливими є сила волі та рішучість для довгострокового успіху - набагато легше сказати, ніж зробити. До того ж завзятість сама по собі не гарантує успіх, особливо якщо ви сліпо прямуєте за одного разу обраним курсом.
Стратегічне мислення та успіх
Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, є одна якість, яка прямо пов'язана з тим, наскільки ефективно людина досягає цілей: це стратегічне мислення.
Як пишуть дослідники: "[Успіх] вимагає не стільки рутинного застосування вже відомих навичок, скільки постійного обмірковування і вирішення нових, складних завдань. Переслідування будь-якої складної мети часто включає активний аналіз завдань, планування, самоконтроль і коригування стратегій. Подібну поведінку називають метакогнітивними стратегіями, оскільки вона вимагає погляду на самого себе і свої тактики з боку".
Якщо простіше: успішні люди не просто вперто йдуть обраним шляхом. Вони регулярно переглядають, адаптують і уточнюють свій підхід до досягнення мети.
Як розвинути стратегічне мислення
Автор заявляє, що коли ви відчуваєте, що застрягли - коли здається, що все блокується, коли ви перевантажені або готові здатися, - не варто просто "прориватися силою".
Замість цього зробіть крок назад. Залежно від ситуації, поставте собі одне або кілька з таких запитань:
- Якщо вам здається, що вам важче, ніж має бути: "Що я можу зробити, щоб допомогти собі?"
- Якщо ви вперлися в стелю: "Чи можна зробити це по-іншому, краще?"
- Якщо ви засмучені своїми результатами: "Як я можу робити це ефективніше?"
- Якщо перед вами складне завдання: "Що допоможе мені краще з ним впоратися?"
- Якщо ви відчуваєте страх або невпевненість: "Що я можу зробити, щоб підтримати себе?"
- Якщо здається, що мета просто недосяжна: "Як я можу стати кращим у цій справі?"
Суть у тому, щоб змусити себе мислити конкретно і гнучко. Наприклад, якщо у вас не йде розділ книги, не варто вперто продовжувати писати те саме. Може, потрібно вивчити тему глибше. Або почати з іншої точки. Або відкласти цей розділ і зайнятися іншим.
"Ви можете просто вперто продовжувати, але тоді, найімовірніше, робитимете все по-старому - а воно вже не працює. Ключ - у тому, щоб навчитися думати над тим, як ви рухаєтеся до мети, і коригувати курс", - зазначив Гейден.
Завзятість + стратегія = успіх
Завзятість допомагає не здатися, а стратегічне мислення допомагає покращувати шлях, яким ви йдете. Дослідження показало, що чим частіше учасники ставили собі такі запитання, тим більшої ймовірності вони досягали своїх цілей, незалежно від їхнього характеру. Це стосувалося і успішності студентів, і кар'єрних, освітніх, спортивних і навіть побутових цілей.
"Що частіше люди застосовували стратегічну поведінку в процесі досягнення мети, то більшого прогресу вони досягали в різних сферах життя", - йдеться в дослідженні.
Наступного разу, коли ви застрягнете, засмутитеся або зіткнетеся з труднощами, проявіть емоційний інтелект: використовуйте емоції як сигнал - це привід зупинитися, переглянути стратегію, адаптуватися.
Інші новини про Стіва Джобса
Раніше УНІАН повідомляв про одну погану звичку Джобса, яку не можна наслідувати, на думку його колишнього підлеглого. Через це деякі люди могли не висипатися.
Крім того, ми розповідали, що Стів Джобс ще 40 років тому назвав дві риси, які поєднують у собі успішні люди. Засновник Apple був наочним прикладом того, як працює цей принцип.