Українські вишиванки мають вікову історію / колаж УНІАН з фото pixabay.com та ua.depositphotos.com

Український народний костюм, історія якого сягає корінням у далеке минуле, - це ціле культурне явище, яке вивчав не один учений. Згідно з археологічними знахідками, в епоху пізнього палеоліту (період, що розпочався від 35 до 40 тисяч років тому і тривав до 11 тис. років тому) на українській території люди вже носили основні елементи гардероба, відомі нам і зараз, - штани і сорочки.

Як раніше одягалися українці

Етнограф і художниця Зінаїда Васіна у своїй книжці "Українська мода: від трипільців до покоління скла", що вийшла 2024 року, вказує на те, що трипільські чоловіки та жінки (періодом трипільської культури вважають 4 800 рік до нашої ери - 3 000 рік до н.е.) уже могли носити як основний одяг сорочки різної довжини. А сорочка - це той елемент гардероба, який потім багато століть поспіль був основним у землеробів.

Науковиця також написала, що в період трипільської культури жінки вже носили такі елементи одягу, які існують і зараз: кофти (як із рукавами, так і без), спідниці та ліфи. Також у жінок були фартухи у формі трикутника, який символізував жіноче лоно та родючість. Науковиця зазначила, що пізніше фартух "трансформувався" у трикутні хустки.

Відео дня

Хустка - це сакральний елемент жіночого одягу, квітчасті хустки з "кісточками" ще навіть у XX столітті використовували на частині території України під час весіль. Вважалося, що, зав'язуючи такі хустки до пояса нареченої, їй бажали щедрої плодючості, а "кісточками" мали ще й оберегове значення - відлякували злі сили.

Дослідники вважають, що жінки вже за часів трипільської культури прикрашали одяг вишивкою. Варто зазначити, що, на думку вчених, національний костюм росіян був "сформований" тільки приблизно у XII столітті. Фольклорист Ігор Перевертнюк зазначав, то наприкінці ХІХ століття на початку ХХ-го традиційними для українців елементами одягу були сорочки та спідниці, а в росіян - сарафани та сорочки.

Який традиційний одяг в українців був 100 років тому

Традиційними для українців у XX столітті, як і багато століть тому, залишалися вишиванки, хустини та фартухи.

Століття тому жінки носили вишиванки та хустки / зображення УНІАН

Особливості крою та орнаменти цього одягу були різними в різних областях України. На Київщині, наприклад, жінки та чоловіки здебільшого носили вишиті сорочки з рослинним орнаментом, вишиті червоними та чорними нитками в техніці хрестик. Чоловіків часто можна було побачити у вже звичних для нашого покоління штанах вільного крою та у піджаках.

У XX столітті українці та українки на Київщині носили вишиванки з рослинними орнаментами / зображення УНІАН

Фартухи були здебільшого такі:

  • Прикрашені вишивкою з рослинними мотивами.
  • На одязі могло бути велике мереживо.
Століття тому жінки носили фартухи з мереживом чи вишивкою / зображення УНІАН

Ми майже розібралися, як раніше одягалися українці та українки зазвичай, але варто звернути увагу на важливий нюанс - жінки у звичайні дні могли носити однотонні хустини, а от на свята діставали яскраві та прикрашені, до прикладу, вишивкою.

На свято жінки одягали яскраві хустки / колаж УНІАН

Раніше УНІАН пояснив, чому прапор України жовто-синього кольору.

Вас також можуть зацікавити новини: