Цибуля - коли та як правильно садити у 2021 році / фото ua.depositphotos.com

Цибуля – сільськогосподарська культура, яку можна зустріти на будь-якому городі та дачній ділянці. Садити її можна під зиму та навесні.

Особливості посадки цибулі

Цибулю ріпчасту зазвичай вирощують за 2 роки. Спершу навесні одного року сіють насіння, з якого виростає сіянка (дрібні цибулинки). Навесні наступного року її садять у відкритий ґрунт і восени збирають велику ріпу. Однак виростити цибулини можна й за рік, якщо рано посіяти насіння.

Посів насіння цибулі на розсаду

Читайте такожКоли садити картоплю у 2021 році: терміни та особливості посадки городньої культуриСіяти чорнушку (насіння ріпчастої цибулі) на розсаду починають наприкінці зими і до середини весни. Часто це роблять у другій половині березня.

Перед посівом насіння корисно замочити в розчині марганцівки (1 г на 1 л води) на 45 хвилин, після чого його слід підсушити. Якщо насіння було куплено у спеціалізованому магазині, протравлювати його не потрібно, адже виробник уже зробив це до реалізації.

Уже в середині травня, після загрози весняних приморозків, розсаду висаджують на постійне місце. Садити у відкритий ґрунт можна також одразу саму чорнушку.

Коли садити цибулю навесні 2021 року

Правильність вибору термінів посадки та хороший догляд – те, від чого залежить якість і кількість урожаю цибулі. Аби зрозуміти, коли можна висаджувати посадковий матеріал у відкритий ґрунт навесні, стежать за погодними умовами та температурою.

Хоч цибуля добре переносить низькі температури (до 1°С тепла), у теплому ґрунті вона росте активніше. До моменту посадки сіянки ґрунт повинен прогрітися до 10-12°С і підсохнути, у нічний час оптимальна температура – 2-5°С. Тому посадкові роботи слід розпочинати після того, як мине ризик приморозків.

Посадка цибулі у 2021 році - терміни та способи / фото ua.depositphotos.com

Загалом у травні садити сіянку можна в будь-якій кліматичній зоні України, але можна робити це й раніше. Для висадження цибулі важливіша не дата, а погодні умови.

Так, у південній частині України посадку цибулі у відкритий ґрунт починають із середини березня. Оптимальними строками для посадки сіянки у відкритий ґрунт є кінець квітня – середина травня.

Посадка цибулі за місячним календарем

Якщо брати до уваги місячний календар, то найбільш сприятливими днями, коли варто садити цибулю на зелень у 2021 році, вважаються:

  • березень - 3, 5, 8, 13-22, 24-28;
  • квітень - 1, 5, 8-10, 13, 18, 19, 24-28;
  • травень - 1, 2, 5-7, 10-17, 19-22, 24-25, 28 та 29.

Водночас найкращими днями 2021 року для садіння цибулі на головку за місячним календарем є такі:

  • березень - 1, 3-5, 8, 13-15, 19 та 28;
  • квітень - 1, 5, 8, 9, 13, 18, 19, 27 та 28;
  • травень - 1, 2, 5, 13, 15-17, 20, 24, 28 та 29.

Підготовка цибулі до висаджування

Спочатку треба перебрати маленькі головки, видаляючи м'які, великі та пошкоджені цибулинки. Цибулини також не повинні бути пророслими.

Рекомендують також розбирати сіянку на групи за розміром. Це потрібно для посадки окремо: чим більші головки, тим більшу відстань залишають між ними. До того ж більшу сіянку висаджують на 10-14 днів пізніше за дрібну.

Коли та як садити цибулю для гарного врожаю / фото REUTERS

Потім у посадкового матеріалу потрібно зрізати сухий хвостик (так цибулина швидше проросте). Також, як і насіння, сіянку перед посадкою у відкритий ґрунт можна замочити у вишневому розчині марганцю на 20-30 хвилин.

Підготовка ділянки під цибулю

Під цибулю рекомендується відводити відкриті сонячні ділянки з вологою родючим ґрунтом і глибоким заляганням ґрунтових вод.

Не варто садити цибулю сіянку на головку після моркви, часнику та огірків. Найкращими попередниками на ділянці є ранні сорти картоплі й капусти, сидерати, бобові, кабачки, гарбуз, томати.

За тиждень до висадження у ґрунт вносять органіку, перекопують ґрунт і готують грядки. Безпосередньо перед посадкою ґрунт розпушують, видаляють усі бур'яни та їхнє коріння.

Як правильно садити цибулю

Читайте такожПосадка часнику 2021: коли та як найкраще висаджувати для доброго врожаюПід час вибору схеми посадки враховують сорт цибулі, зокрема, його кущистість. Для "пишних" сортів залишають між цибулинами більше місця.

Так, найчастіше для посадки цибулинок роблять борозенки глибиною до 10 см. При цьому відстань між рядами повинна бути 15-25 см.

Висаджують сіянку на відстані 7-8 см між дрібними цибулинами, не менш як 12 см – між великими. Заглиблювати цибулини слід "по плічка", тобто на – 3-4 см, щоб посадочні екземпляри мали хороший контакт із ґрунтом.

Для підживлення та прискорення росту цибулі зверху можна злегка обсипати деревним попелом, а потім присипати ґрунтом.

Вас також може зацікавити: