З листопада 2015 року Україна не імпортує газ з Росії / segodnya.ua

У Кремлі заявляють, що без відмови України від рішення Стокгольмського арбітражу на свою користь домовленості щодо транзиту газу "фактично неможливі".

Як передає власний кореспондент УНІАН у РФ, про це журналістам сказав прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков.

"Відтоді як президент Путін виклав своє ставлення до цього питання на прес-конференції в Будапешті, нічого не змінилося. Позиція Путіна добре відома і була вже озвучена», - заявив Пєсков, відповідаючи на запитання, як йдуть справи з переговорами щодо транзиту, оскільки вимоги з боку України виглядають адекватними, але при цьому звучить риторика про можливе припинення транзиту.

Відео дня

Пєсков наголосив, що жожних додаткових коментарів немає.

На уточнювальне запитання УНІАН, чи означає це, що головний камінь спотикання - небажання України відмовитися від рішення Стокгольмського арбітражу на свою користь, він відповів: "Звичайно, тому що продовження задіяння арбітражу, висунення якихось претензій в арбітражі фактично унеможливлює досягнення будь-яких домовленостей. Про це говорив президент".

Читайте також"Нафтогаз" направив новий позов проти "Газпрому" до Стокгольмського арбітражу

На запитання УНІАН, чи готова Росія якимось іншим чином компенсувати таке рішення або чи має бути відмова України в односторонньому порядку, Пєсков відповів: "Президент сказав дуже чітко, там навряд чи можна допустити яке подвійне трактування. Закликаю вас ще раз ознайомитися зі словами президента".

Як повідомляв УНІАН, з листопада 2015 року Україна не імпортує газ з Росії.

Наприкінці лютого 2018 року "Газпром" програв судову тяжбу з "Нафтогазом" у Стокгольмському арбітражі щодо транзитного контракту, за рішенням якого російська компанія має виплатити українській стороні 4,6 млрд доларів. З урахуванням рішення арбітражу за контрактом на поставки газу остаточна сума розрахунків між компаніями становить 2,6 млрд доларів на користь "Нафтогазу".

На тлі програшу "Газпром" заявив про намір розірвати контракт на поставки і транзит газу з Україною в судовому порядку.

У березні 2018 року "Газпром" офіційно повідомив "Нафтогаз" про відмову виконувати рішення арбітражу.

Влітку 2018 року "Нафтогаз" подав до Стокгольмського арбітражу новий позов з вимогою переглянути тариф на транзит газу за контрактом з "Газпромом".

"Нафтогаз" вимагає перегляду тарифу з березня 2018 року до кінця 2019 року і попередньо оцінював свої грошові вимоги в близько 12 млрд доларів.

28 жовтня в Брюсселі відбулися тристоронні переговори щодо транзиту газу через територію України з 1 січня 2020 року. Попередня зустріч відбулася 19 вересня.

Глава Міненерго РФ Олександр Новак за підсумками газових консультацій заявив, що Україна поки що не сформувала офіційної позиції щодо можливості врегулювання судового спору "Газпрому" і "Нафтогазу" до кінця року.

Своєю чергою міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель наголосив, що Україна виступила проти обговорення питань прямих поставок газу і врегулювання арбітражних процесів між "Газпромом" і "Нафтогазом" на тристоронніх переговорах щодо транзиту газу.

29 жовтня в Кремлі заявили, що Україна має відмовитися від перемоги над "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі для досягнення нових домовленостей щодо транзиту російського газу до Європи.

30 жовтня в Будапешті президент РФ Володимир Путін назвав рішення Стокгольмського арбітражу на користь України "абсурдним" і закликав його "обнулити". За словами Путіна, Росія готова до переговорів з Україною щодо транзиту і поставок газу "за значно зниженими цінами".