Підписано Меморандум про технічну співпрацю / Фото УНІАН Володимир Гонтар

Державне агентство України з управління зоною відчуження (ГАЗО) та Корейський інститут досліджень атомної енергії співпрацюватимуть у галузі виведення енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації.

Про це повідомляє прес-служба агентства в Facebook.

Читайте такожГендиректор Чорнобильської АЕС подав у відставку через конфлікт з Мінекології

Відео дня

Відзначається, що голова ГАЗО Сергій Калашник та президент Корейського інституту досліджень атомної енергії (KAERI) Парк Вон-Сок підписали Меморандум про технічну співпрацю в галузі досліджень і розробок з мирного використання ядерної енергії.

Експериментальна установка

Зокрема, в рамках співпраці на Чорнобильській АЕС заплановано створення експериментальної установки та проведення випробувань технології поводження з радіоактивним бетоном і технології пінної дезактивації металу, розроблених KAERI для застосування при знятті з експлуатації атомних електростанцій.

Скриншот з Facebook

"Агентство постійно і всебічно підтримує міжнародне співробітництво з партнерськими організаціями. Об'єднавши кращі світові технології та практики з досвідом і вміннями персоналу наших підприємств, ми зможемо ефективніше реалізувати ті завдання, які стоять перед нами. Зокрема, це зняття ЧАЕС з експлуатації та перетворення об'єкта «Укриття» в екологічно безпечну систему», - цитує Калашника прес-служба.

За словами в.о. генерального директора ЧАЕС Володимира Пєскова, для електростанції це можливість випробувати технології, які в майбутньому, можливо, можна буде використовувати для потреб станції з дезактивації радіоактивно забруднених матеріалів, що утворюються при знятті ЧАЕС з експлуатації, і перетворення об'єкта «Укриття» в екологічно безпечну систему.

"Це сприятиме зменшенню обсягів радіоактивних відходів для поховання та поверненню в господарський обіг цінних матеріалів", - йдеться в повідомленні.

За інформацією прес-служби ГАЗО, поштовхом для створення такого проекту і розробки програми підготовки технологій зняття атомних станцій з експлуатації стало прийняття Республікою Корея п'ять років тому рішення про зупинку власних АЕС, у яких закінчується термін експлуатації.

Хронологія подій

26 квітня 1986 року сталася аварія на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС - найбільша техногенна катастрофа за всю історію світової ядерної енергетики. Для ізоляції зруйнованого енергоблоку в листопаді 1986 року був побудований об'єкт «укриття» (більш відомий як саркофаг).

Експлуатація ЧАЕС тривала до грудня 2000 року, коли був зупинений останній працюючий енергоблок №3.

Для подальшого запобігання викиду радіоактивних відходів в атмосферу було прийнято рішення про будівництво НБК.

У листопаді 2016 року компанія Novarka завершила процес насування НБК і його монтажу над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.

У липні 2019 року був введений в експлуатацію новий безпечний конфайнмент (НБК) над четвертим реактором Чорнобильської АЕС вартістю 1,5 мільярда євро з терміном служіння мінімум 100 років.

За даними Держагентства з управління зоною відчуження, арка знизила рівень гамма-випромінювання навколо станції в порівнянні з періодом до її установки в проектне положення в 10 разів.