Економічні негаразди в РФ швидко погіршуються / фото REUTERS

Західні санкції поступово душать Росію, що б там не розповідала пропаганда. Економічна ситуація може значно погіршитися до того моменту, коли почнуться мирні переговори з Україною, пише Le Monde.

Газета зазначає, що російська пропаганда старанно приховувала економічні наслідки війни, наприклад, значно занижувала офіційний рівень інфляції. Коли офіційно декларувалося 8,5% річних, де-факто інфляція може бути вдвічі вищою. На це побічно вказує астрономічний 21 відсоток ключової ставки Центробанку – інструменту, яким Москва намагається погасити начебто не таку вже катастрофічну інфляцію.

Високий реальний рівень інфляції та занадто висока ключова ставка придушує ділову активність в Росії. Підприємства більше не можуть дозволити собі користування банківськими кредитами і згортають великі інвестиційні проекти. А виплати за раніше взятими кредитами зростають щоразу, коли Центробанк піднімає ключову ставку.

Відео дня

Le Monde вказує два наслідки цього, які можуть потягнути за собою ще більше погіршення ситуації. По-перше, російська залізниця, найбільший роботодавець країни та ключовий гравець на ринку логістики, вже оголосила про намір скоротити інвестиції на третину до 2025 року. По-друге, через згортання програми пільгової іпотеки та зростання відсоткових ставок за звичайними кредитами ринок житлової нерухомості Росії опинився на межі колапсу. Там вже давно утворилася спекулятивна цінова бульбашка колосального розміру, яка може луснути у будь-який момент.

Це все відбувається на тлі безпрецедентних видатків у непродуктивну частину економіки – на армію і поліцію. З наступного року Росія витрачатиме на них до 40% свого бюджету. При цьому доходи бюджету від нафти і газу продовжують скорочуватися – як через втрату західних ринків, так і через санкції, які заважають вільно торгувати з рештою світу. 

"Всупереч пропаганді, коли Росія сяде за стіл майбутніх мирних переговорів, які, здається, наближаються, тепер їй загрожуватиме стагфляція та самогубство, які зруйнували її майбутнє. Ми ніколи не повинні забувати, що наслідки санкцій є поступовими та накопичуються. Москва ще не розплатилася за свою "спецоперацію"", – пише Le Monde.

Ситуація в російській економіці

Як писав УНІАН, російська економіка вистояла після повномасштабного вторгнення в Україну та запровадження західних санкцій, але під кінець третього року війну стали очевидними критичні проблеми в ній. Серед головних проблем – гострий дефіцит робочої сили, висока інфляція та високі ставки за кредитами.

Символом економічних негараздів в "СВОшній" Росії стало зростання цін на звичайне вершкове масло. Тепер в супермаркетах можна побачити, як на пачки з маслом чіпляють сигнальний магнітний пристрій для протидії крадіжкам. Зазвичай так захищають лише дорогі делікатеси, наприклад, червону ікру.

Вас також можуть зацікавити новини: