Війна вносить свої корективи в усі сфери життя українців. Складна ситуація на ринку праці через війну, мобілізацію, міграцію та інші чинники призвела до того, що роботодавці зіткнулися з гострим дефіцитом кадрів.
Компанія GRC.ua презентувала результати масштабного дослідження "Барометр ринку праці 2024. Прогнози на 2025 рік", партнером якого виступив УНІАН.
Дослідження засвідчило, що порівняно з 2023 роком зросла кількість компаній, які працевлаштовують людей з інвалідністю - з 36% торік до 50% нинішнього року. Водночас збільшилася кількість роботодавців, які беруть на роботу ВПО - з 35% у 2023 році до 47% у 2024 році.
Крім того, нинішнього року майже вдвічі більше компаній, ніж торік, охоче беруть на роботу військових - 24% у 2023 році, 43% у 2024 році. Водночас усе ще є роботодавці, які не беруть до уваги інклюзивність, хоча їхня кількість скоротилася з 37% у 2023 році до 27% у 2024 році.
Кадровий голод змушує роботодавців наймати на роботу працівників 50+, що раніше було рідкістю. 2024 рік став "проривним" у цьому питанні, адже 77% опитаних роботодавців заявили, що звертають увагу на кандидатів 50+ і наймають їх у разі відповідності профілю посади. Ще 5% компаній планують найм таких працівників, але 18% опитаних не наймають і не планують у майбутньому наймати кандидатів 50+.
Крім цього, дедалі частіше українські організації наймають жінок на посади, які раніше обіймали фахівці-чоловіки. Переважна більшість, а це 64%, компаній озвучила, що наймають кандидаток на такі посади. Ще 11% планують наймати жінок, але 25% компаній не готові йти на такий крок.
Українські компанії одностайно висловлюють думку, що для роботи їм потрібна підтримка держави:
- зниження податкового навантаження (36%);
- узгодження умов економічного бронювання (33%);
- працевлаштування іноземців і зміна віку для працевлаштування (14%);
- прозорі правила роботи для компаній (9%);
- поліпшення рівня освіти, впровадження дуальної освіти (3%).
Варто зазначити, що попри ситуацію в країні 82% українців мають намір і надалі працювати на своєму місці або знайти нову роботу. 4% планують відкрити в Україні бізнес, а 2% опитаних хочуть повернутися в країну після закінчення війни. Дослідження з'ясувало, що лише 6% українців не пов'язують своє майбутнє з рідною країною, з них 5% чекають можливості виїхати назавжди.
Довідка УНІАН: Дослідження проводилося у вересні-листопаді 2024 року шляхом анонімного онлайн-опитування респондентів.
У дослідженні брали участь:
- Роботодавці. Респондентами стали 2702 особи. Дослідженням було охоплено всі сектори економіки. Найбільш активними були такі галузі: FMCG (14%), роздрібна торгівля (9%), виробництво (7%) та IT-сфера (5%). У дослідженні взяли участь представники як великого бізнесу, так і малого та середнього.
- Здобувачі працездатного віку/працівники компаній. Респондентами стала 6641 особа віком від 18 до 46+ років. Дослідження охопило фахівців усіх професійних галузей.
Географія дослідження: вся Україна, за винятком тимчасово окупованих територій і півострова Крим.
Дефіцит кадрів в Україні - останні новини
Згідно з прогнозом Міжнародної організації праці, протягом наступних 10 років дефіцит на ринку праці України становитиме 8,6 мільйона осіб.
Зазначається, що в листопаді ринок праці почав сповільнюватися під впливом сезонних чинників, але кількість вакансій усе ще впевнено тримається вище за позначку в 100 000 пропозицій роботи, а шукачі не менш активно надсилають резюме.