РФ незаконно утримує 24 українських моряків / фото Роман Цимбалюк, УНІАН

Росія не збирається звільняти полонених українських моряків до винесення «вироку», щоб влаштувати публічний судовий процес.

Таку думку висловила правозахисниця Марія Томак, коментуючи відмову Москви виконати рішення Міжнародного морського трибуналу ООН, передає «Обозреватель».

"Не думаю, що моряки будуть звільнені до вироку. Можна провести паралель: була подібна історія з українськими прикордонниками, захопленими Росією після того, як Україна заарештувала двох офіцерів ФСБ. І обмін стався вже після винесення вироку", – нагадала Томак.

Відео дня

Читайте такожУ Путіна прокоментували рішення Трибуналу ООН щодо українських моряків

Вона висловила припущення, що Росія захоче влаштувати публічний судовий процес і буде озвучувати версію про "провокації з боку України" – ту версію, яку трибунал ООН фактично спростував.

"Тобто вони захочуть цю тему публічно просувати, в присутності камер і міжнародних медіа. І тільки після цього будуть готові обговорювати які-небудь процеси звільнення", – зазначила експерт.

Правозахисниця розповіла, що процес звільнення полонених на Донбасі та ув'язнених, які перебувають на території Криму або Росії, істотно відрізняється.

"Ті люди, яких вдалося витягнути з Криму і Росії, переважно пройшли процедуру помилування. Тобто це було рішення президента Володимира Путіна. Донбас – зовсім інша історія. Там люди утримуються незаконними збройними формуваннями, і хоча рішення, судячи з усього, ухвалюється в Москві, воно не вимагає підпису Путіна. Процедура все-таки набагато легша", – пояснила вона.

За даними Томак, сьогодні на території РФ і в Криму утримуються не менше 100 українських полонених, окрім моряків.

В Україні, додала вона, перебувають близько 20 російських затриманих. Однак Москва не надто зацікавлена у їхньому поверненні, оскільки серед них немає чинних військових.

"Нещодавно ми спілкувалися з представницею ради з прав людини при Путіні. І вони зараз теж намагаються це питання зі свого боку просувати. Росія не надто зацікавлена забирати своїх громадян... ...В Україні є трохи більше 20 осіб, які погодилися бути переданими Росії. Які зверталися до Путіна, щоб він їх забрав", – повідомила правозахисниця.

Довідка УНІАН. Вранці 25 листопада 2018 року Росія заблокувала проходження в Керченську протоку буксиру «Яни Капу» і катерам «Бердянськ» і «Нікополь», які здійснювали плановий перехід з Одеси до Маріуполя. При виході з Керченської протоки російські кораблі відкрили вогонь на ураження по українських кораблях, які вже поверталися до Одеси, так і не отримавши інформації про можливості проходження через протоку.

Окупанти захопили в полон 24 українських військовослужбовців. Троє з них були поранені. Українців звинуватили в незаконному перетинанні кордону РФ (ч. 3 ст. 322 КК Росії, покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести років). Усі полонені були заарештовані так званим «судом» у Криму, після чого їх перевезли до московських СІЗО «Лефортово» і «Матроська тиша». 26 січня поранених українських моряків перевели із «Матроської тиші» до «Лефортово».

17 квітня Лефортовський райсуд Москви продовжив арешт усім 24 військовополоненим морякам ще на три місяці, до кінця липня.

25 травня суд ООН оприлюднив рішення про застосування тимчасових заходів у справі за позовом України до РФ. Суд зобов'язав Росію звільнити 24 українських моряків і судна. Водночас суд не задовольнив прохання України зобов'язати РФ припинити кримінальне переслідування полонених.

Згідно з рішенням суду, РФ до 25 червня має поінформувати трибунал про виконання наказу щодо звільнення українських моряків і суден.

У МЗС РФ заявили, що Міжнародний трибунал ООН із морського права не має юрисдикції розглядати вимоги України до РФ звільнити захоплені військові судна і моряків.