Владислав Сурков, колишній помічник президента РФ / REUTERS

Помічник президента РФ Владислав Сурков, який довгий час був відомий як куратор «ЛНР / ДНР» і «українського напрямку», покинув свою посаду, оскільки не впорався зі своїми завданнями.

Читайте такожУ Кремлі спростували "зміну курсу в українському напрямі"

Про це йдеться в матеріалі «Медузи». Зазначається, що після початку війни в Україні Сурков зайнявся «врегулюванням» конфлікту - взяв на себе політичне кураторство над «ЛНР» і «ДНР».

Відео дня

У Кремлі точилися суперечки щодо подальшої долі «республік».

«По самопроголошеному статусу "ДНР" і "ЛНР" в 2014-му Сурков думав, що це на рік максимум», - розповіло журналістам джерело, близьке до чиновника.

Проте, вже до літа 2014 року остаточно провалився проект «Новоросії» - створення ще декількох «республік» на сході України.

Джерело «Медузи», безпосередній учасник тих подій, пояснив: команда Суркова так і не впоралися із завданням щодо зміцнення російського впливу в Україні, проваливши інформаційну кампанію та іншу роботу на сході країни.

Джерело, яке працювало в окупаційних структурах "ДНР" та "ЛНР", відзначало постійні «коливання лінії Кремля» щодо України.

Співрозмовник журналістів розділив роботу Кремля на Донбасі і в Україні на два великі етапи. Навесні 2014 року Кремль ще розраховував зберегти цілісність України зі встановленням проросійської влади. У Москві хотіли припинити військові дії і домогтися певних компромісних дій між «ДНР-ЛНР» і рештою України, аж до референдуму про возз'єднання.

Другий етап мав на увазі вже затяжний конфлікт: старт державного будівництва в «республіках» у другій половині 2014 року, а потім торги за «мінськими угодами». На цьому етапі кремлівські куратори вели інформаційну війну через ЗМІ та соцмережі, а також лідерів думок, намагаючись переламати суспільні настрої в Україні - і домогтися зміни еліт в Києві.

Сурков, при цьому, ніколи не був єдиним "смотрящим" за Україною з боку Кремля.

Міноборони займалося військовим співробітництвом. 5-та служба ФСБ (оперативної інформації і міжнародних зв'язків) відповідала за контррозвідку на окупованих територіях.

Віце-прем'єр Дмитро Козак здійснював загальне економічне керівництво. Заступник міністра економічного розвитку Сергій Назаров вів промисловість. Крім Мінеко від інших російських відомств також були виділені профільні заступники міністрів.

Зазначається, що у внутрішніх урядових документах і в кулуарах російські чиновники називають «ДНР» і «ЛНР» "зонами Т1 і Т2: бюджет цих утворень здебільшого сформований з російських грошей.

Серед інших впливових гравців на «українському напрямку» - український олігарх-утікач, спільник Януковича Сергій Курченко і кум Володимира Путіна Віктор Медведчук.

Про конкуренцію і розбіжності між Сурковим і іншими гравцями з боку Кремля в Донбасі розповідали джерела «Медузи», близькі до уряду РФ і Кремля. Козак взагалі протягом останніх років вважався можливим наступником Суркова на українському напрямку.

Колишній чиновник АП РФ і співрозмовник, близький до керівництва Держдуми, пояснив журналістам, що з питань України, «ДНР / ЛНР» у Суркова не було вирішального голосу.

«Він не міг зателефонувати силовикам і сказати: тут операцію скасовуємо, а тут навпаки активізуємось; щось вирішувалося в МЗС, щось на рівні бізнес-контактів». Для думського джерела Держдуми - це свідчення слабкості позицій Суркова.

Сигнали про можливу відставку Суркова не переставали надходити з 2014 року.

Джерело розповіло журналістам, що російська ФСБ, по суті, перехопила у Суркова частину повноважень у політичному веденні «республік». Фактично його команда майже перестала займатися Україною два роки тому.

«З січня 2018 го по теперішній час робота у напрямку майже не велася. А після перемоги [Володимира] Зеленського взагалі все зупинилося», - говорить співрозмовник «Медузи», який працював з Сурковим.

Раніше стало відомо, що помічник президента Росії Владислав Сурков покинув державну службу. За словами директора Центру політичної кон'юнктури, рішення піти з держслужби було прийнято Сурковим через «зміни курсу в українському напрямку».

Повідомлялося, що заступнику глави адміністрації президента РФ Дмитру Козаку може відійти частина обов'язків, в тому числі і неофіційних, помічника Владислава Суркова, який пішов з державної служби.