
По всій Південній Африці вчені помітили незвичайне явище: земля піднімається з океану.
Вимірювання показують постійне піднесення до 2 мм на рік у багатьох регіонах. Це відбувається повільно і донедавна неправильно розумілося вченими пише Earth. Десятиліттями вони вважали, що активність мантії Землі пояснює цей рух. Ця ідея добре вписувалася у усталені геофізичні моделі.
Але відкриття Боннського університету малює зовсім іншу картину - ту, яка простежує ці рухи не до глибин Землі, а до її поверхні, що висихає.
Це дослідження пропонує не лише пояснення, а й новий спосіб виміру посухи. Використовуючи мережі GPS та супутникові дані, команда вчених Боннського університету виявила, що поступове піднесення Південної Африки зумовлене скороченням запасів води, а не мантійними рухами.
Південна Африка має унікальну перевагу: мережа станцій GNSS (Глобальна навігаційна супутникова система). З 2000 по 2021 дані з 88 з цих станцій показали ледь помітний, але постійний вертикальний підйом.
Доктор Макан Карегар із Боннського університету разом із Крістіаном Мільке, Хеленою Герденер та професором Юргеном Куше ретельно відфільтрували ці дані.
Ціль полягала в тому, щоб відокремити значні сигнали від шуму. Метод, який використовували вчені, дозволив побачити минулі коливання та визначити закономірності підйому.
Більшість станцій зафіксували позитивну тенденцію, починаючи приблизно з 2012 року. "Ці дані показали середній підйом на 6 мм між 2012 та 2020 роками", - пояснив Карегар.
Примітно, що це зрушення збіглося з посушливими роками. Видання зазначило, що, щоб зрозуміти цей процес, уявіть, що ви натискаєте на губку. Коли ви відпускаєте її, вона відскакує. Земна кора поводиться схожим чином. Коли вода насичує землю, вона відтягує її донизу. Коли вода зникає – чи то з річок, ґрунту чи водоносних горизонтів – кора відскакує.
"Під час посух втрата води із землі може призвести до невеликого підйому поверхні Землі, і тому її можна використовувати для оцінки втрати маси води, припускаючи пружну реакцію Землі", - сказав Мільке.
Дослідники зіставили свої висновки з даними супутників NASA, які виявляють зміни гравітації Землі, щоб зробити висновок про зміни маси. Хоча роздільна здатність супутників обмежена, вона показала ту саму тенденцію: у районах, де зникла вода, земля піднялася.
Найсильніший підйом у Південній Африці стався у провінціях, які постраждали від сильних посух. Західний Кейп, Гаутенг та Лімпопо показали особливо сильні сигнали.
З 2012 до 2020 року в деяких регіонах спостерігалася втрата маси води, еквівалентна 0,10 м води. Це, своєю чергою, викликало середній підйом на 6 мм по всій країні.
"Мережа GNSS у Південній Африці має потенціал для оцінки впливу посухи на водні ресурси", - наголосили дослідники.
Таким чином, ці моделі підйому можуть бути непрямими індикаторами того, скільки ґрунтових вод було використано або втрачено - життєво важливі дані для країни, що відчуває дефіцит води.
Інші новини науки
Кліматологи нещодавно заявили, що на полюсах Землі лід тане рекордними темпами. Такі підсумки рекордно теплої зими. Так, площа океанічного льоду біля обох полюсів Землі виявилася найнижчою для кінця лютого за весь час наукових спостережень.